Najlepsze odcinki seriali z 2020 roku (miejsca 20 - 11)

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

16. The Mandalorian – Chapter 13: The Jedi

najlepsze odcinki seriale 2020

"The Mandalorian" (Fot. Disney+)

Gdyby ktoś potrzebował potwierdzenia, że "The Mandalorian" to pełnoprawna część gwiezdnej sagi, "The Jedi" jest odcinkiem, który powinien rozwiać jego wszelkie wątpliwości. Jak zawsze prosta historia (Mando i Baby Yoda przybywają na planetę Corvus w poszukiwaniu Jedi Ahsoki Tano) jest tu bowiem czymś więcej niż tylko kolejną efektowną przygodą – to jak dotąd najdoskonalsze połączenie klimatu starych "Gwiezdnych wojen" z ich nowym wcieleniem.

A o to wcale nie musiało być łatwo, bo "The Jedi" nie sięgnął do filmowego kanonu, przynajmniej nie bezpośrednio. Zamiast tego przedstawił widzom postać, którą dotąd znali tylko fani animowanych "Wojen klonów", co w teorii powinno utrudnić sprawę tym mniej obytym oglądającym. W praktyce odcinek, za który odpowiadał zresztą twórca animacji Dave Filoni, okazał się w pełni przystępny dla każdego, wprowadzając bohaterkę graną tu przez Rosario Dawson do swoistego mainstreamu. I to w jakim stylu!

Przepięknie sfilmowany, pełen nie tylko wizualnych nawiązań do kina samurajskiego "The Jedi" urzekał już od pierwszej sekwencji, potem tylko podkręcając tempo i emocje. Dostaliśmy popis umiejętności Jedi z prawdziwego zdarzenia, dostaliśmy walkę na miecze świetlne (no dobra, miecze świetlne i włócznię z beskaru), dostaliśmy wreszcie tonę informacji, na które od dawna czekaliśmy, włącznie z imieniem Baby Yody. Wszystko zgrabnie skondensowane w średniej długości odcinek, z przytupem potwierdzający, że "Gwiezdne wojny" nie są już domeną wyłącznie dużego ekranu. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA