Najlepsze odcinki seriali z 2020 roku (miejsca 20 - 11)

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

13. Mogę cię zniszczyć – Ego Death

seriale najlepsze odcinki 2020

"Mogę cię zniszczyć" (Fot. HBO)

Serial tak nietypowy jak "Mogę cię zniszczyć" nie mógł skończyć się zwyczajnie. Kiedy w przedostatnim odcinku Bella widzi swojego gwałciciela, wydarzenia mogą potoczyć się w różnych kierunkach. Twórczyni serialu, Michaela Coel, wybrała więc do pokazania widzom… wszystkie opcje.

Widzimy, jak bohaterka z przyjaciółkami upokarza i zabija prześladowcę, a potem przechowuje jego ciało pod łóżkiem. W kolejnym wariancie gwałciciel okazuje się skruszonym, zdeprawowanym przez system człowiekiem, a Bella jeszcze mu współczuje i oferuje pocieszenie, zanim policja przyjedzie go aresztować. W trzecim scenariuszowym odgałęzieniu kobieta idzie z Davidem do łóżka, przejmując władzę nad sytuacją, a potem decydując o zakończeniu relacji.

Zemsta, przebaczenie i kara, odzyskanie kontroli – wszystkie te sposoby przepracowania traumy zaskakują i każą postawić wiele pytań. W finale ostatniego odcinka "Mogę cię zniszczyć" jest jednak i opcja, kiedy Bella nie idzie do klubu. Dostajemy, jak na koszmar pokazanych wydarzeń, coś w rodzaju szczęśliwego zakończenia, w którym wyjście z traumy odbywa się wprawdzie małymi krokami i bez wymierzenia sprawiedliwości, ale za to poprzez proces twórczy owocujący powieścią. Po emocjonalnych wysiłkach, jakie kosztował nas ten serial, należała nam się odrobina nadziei. Belli tym bardziej. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA