Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2021 roku

"Bo to grzech" (Fot. Channel 4)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Pokonani (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Pokonani" (Fot. Canal+)

Powojenny Berlin jako sceneria serialowej historii? Wyglądało na świetny pomysł. Zrujnowane i podzielone między okupantów miasto, walczący o przetrwanie mieszkańcy, potworna bieda, przestępczość ponad skalę – to mogło być tło naprawdę rewelacyjnej opowieści. "Pokonani" taką nie są, co jednak nie znaczy, że to zły serial.

Przeciwnie, ponad połowa sezonu, którą mogliśmy obejrzeć w styczniu, była co najmniej niezła, a wielowątkowa fabuła zapewniała dość atrakcji, by się nie nudzić. Z mniejszym lub większym zainteresowaniem można więc było śledzić berlińskie losy nowojorskiego gliniarza Maxa McLaughlina (Taylor Kitsch), zgłębiać przestępcze podziemie zniszczonej metropolii czy świat wyższych okupanckich sfer, a także obserwować, jak powojenne realia wpływają na poszczególnych bohaterów. Sporo, a jednak wszystkiemu towarzyszyło uczucie niedosytu.

Nie da się bowiem ukryć, że produkcja Canal+ nie wykorzystała do końca swojego potencjału, w większości wątków szukając najprostszych rozwiązań. Efektem jest serial sprawnie opowiedziany i całkiem wciągający, a jednocześnie tylko momentami potrafiący bardziej zaangażować widza (np. historiami Elsie czy Karen) i rzadko wychodzący poza standardowe gatunkowe ramy.

Czy można było liczyć na więcej? Tak, choćby patrząc na znakomitą obsadę, której część zwyczajnie marnuje się na bardzo odległym planie (Michael C. Hall!). Trudno jednak odmówić "Pokonanym" solidności, a ta w połączeniu ze staranną realizacją wystarcza, by załapać się do styczniowego zestawienia. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA