Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2021 roku

"Bo to grzech" (Fot. Channel 4)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. WandaVision (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"WandaVision" (Fot. Disney+)

Miała być zwariowana serialowa jazda przyprawiająca o zawroty głowy. Jest bardziej odlotowa wersja wysokobudżetowej marvelowskiej rozrywki, w której o żadnym szaleństwie nie ma jednak mowy. Czyli co, rozczarowanie? Nic z tych rzeczy – raczej dowód na to, że superbohaterskie uniwersum rządzi się pewnymi prawami i nawet odstępstwa od normy muszą się tam mieścić w ściśle określonych granicach.

"WandaVision" jest tego świetnym przykładem, bo serial to na pierwszy rzut oka rzeczywiście zdrowo pokręcony. Połączenie historii tytułowych Avengersów z telewizyjnymi sitcomami sprzed lat wypada oryginalnie, zabawa konwencją jest przednia (zarówno dla widzów, jak i aktorów), a wykonanie tak cudne, że można by je z zachwytem oglądać godzinami. Jednocześnie ani przez moment nie można się pozbyć wrażenia fasadowości, spod której lada chwila wyjrzy dokładnie taka historia, jakiej się spodziewamy. Rzecz w tym, że kompletnie nie przeszkadza to w odbiorze – ba, taka mieszanka jest wręcz na swój sposób imponująca.

Serial Disney+ pokazuje bowiem, że masowa rozrywka nie musi wcale iść w parze z totalną powtarzalnością i może się w niej znaleźć sporo miejsca dla twórczej kreatywności czy zabawy formą. Tak, koniec końców wrócimy pewnie w bardziej znajome rejony (zresztą już 4. odcinek sporo wyjaśnił w kwestii serialowego "szaleństwa"), jednak wypada docenić samo przybranie historii Wandy i Visiona w tak specyficzne piórka.

Tym bardziej, że zapewniają nam one kawał rozrywki, a przy okazji lekcję telewizyjnej historii w wykonaniu fantastycznego duetu Olsen/Bettany (a przy współudziale m.in. nie mniej fantastycznej Kathryn Hahn). No i dobrze wiedzieć, że skoro ucieczki przed inwazją superbohaterów absolutnie nie ma, to przynajmniej może być ona naprawdę przyjemna. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA