10 miniseriali Netfliksa, które warto obejrzeć. "Niewiarygodne", "Gambit królowej", "Unorthodox" i inne

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3

Poszukujecie dobrego serialu, który da się obejrzeć w kilka wieczorów? Zajrzyjcie na Netfliksa, gdzie znajdziecie nie tylko "Gambit królowej", ale też inne świetne miniserie.

Ostatnio polecaliśmy najlepsze seriale brytyjskie, a dziś zaglądamy na Netfliksa w poszukiwaniu miniseriali. Nasz ranking zawiera wyłącznie produkcje oryginalne tej platformy, które są zamkniętą całością, w sam raz do obejrzenia w kilka wieczorów. Zrezygnowaliśmy z polecania w tym miejscu seriali skasowanych po jednym sezonie, jak i produkcji w stylu "Gilmore Girls: A Year in the Life", które teoretycznie jest miniserialem, ale wymagającym znajomości siedmiu sezonów oryginału.

Unorthodox

najlepsze miniseriale netflix

"Unorthodox" (Fot. Netflix)

Wielki hit minionej wiosny. Na początku pandemicznej izolacji świat zachwycał się tym, jak bohaterka netfliksowej produkcji uciekła ze znacznie bardziej restrykcyjnej, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej alienacji. Grana przez świetną Shirę Haas Etsy wyrywa się z koszmarnego małżeństwa i niewolącego ją świata chasydzkiej społeczności Williamsburga w Nowym Jorku i wyrusza do Berlina, a jej śladem ortodoksyjna grupa wysyła męża i jego kuzyna, którzy za wszelką cenę mają sprowadzić dziewczynę do "domu".

Adaptacja wspomnień Deborah Feldman jest nierówna – fantastyczne i równocześnie przerażające retrospekcje z chasydzkiego życia przeplatają się z dość schematycznymi przygodami bohaterki w Niemczech, wśród studentów szkoły muzycznej. Całość broni się jednak trudnym i interesująco pokazanym tematem oraz rewelacyjną główną rolą, słusznie więc zarówno "Unorthodox", jak i Hass obsypano nominacjami do najważniejszych nagród. [KC]

The Spy

najlepsze miniseriale netflix

"The Spy" (Fot. Netflix)

Jeśli lubicie szpiegowskie klimaty, ale nie macie czasu na wielosezonowe intrygi, "The Spy" to idealny wybór. Tym bardziej, że sześcioodcinkowa produkcja Netfliksa to nie wymysł scenarzystów, lecz fabularyzowana wersja prawdziwej historii. Opowiada ona o losach niejakiego Elego Cohena (Sacha Baron Cohen tym razem nie w komediowym wydaniu) – agenta Mosadu, który w latach 60. przeniknął do kręgu najwyższych syryjskich władz, by pod przykrywką dostarczać Izraelowi bezcennych informacji.

"The Spy" to z jednej strony opowieść, która miłośników szpiegowskich dramatów niczym nie zaskoczy (warto zaznaczyć, że zrobił ją znający się na rzeczy Gideon Raff, czyli twórca izraelskiego pierwowzoru "Homeland"), ale z drugiej tak dobrze poprowadzona fabuła, że szybko zapomina się o wpisaniu jej w ramy gatunkowych schematów. Piekielnie wciągający miniserial jest wręcz stworzony do binge-watchingu, a dzięki świetnej kreacji Cohena, który skutecznie uczłowiecza swojego bohatera, w trakcie seansu można też liczyć na sporo autentycznych emocji. [MP]

Maniac

najlepsze miniseriale netflix

"Maniac" (Fot. Netflix)

Surrealistyczna podróż przez ludzkie emocje, uczta wizualna i znane nazwiska w obsadzie – oto "Maniac", trochę niedoceniona miniseria z 2018 roku, którą warto nadrobić w czasach, kiedy nowych produkcji tej jakości jest niewiele. 10-odcinkowy serial, którego twórcą jest Patrick Somervile ("Pozostawieni"), a reżyserem Cary Fukunaga ("Detektyw"), przedstawia Annie (Emma Stone) i Owena (Jonah Hill), dwójkę potłuczonych przez życie ludzi, biorących udział w pewnym teście leków.

Zabierając nas w pełną rzeczy dziwnych i dziwniejszych podróż w głąb ludzkiej psychiki, "Maniac" przypomina "Legion". Tutaj też jest sporo fabularnych odlotów, ładne połączenie retro z futuro, a także dyskusja o chorobach psychicznych oraz historia o przyjaźni, która sprawia, że czujemy się mniej samotni. Znaczna część fabuły to sny, fantazje i psychodeliczne tripy Annie i Owena, które zachwycają pomysłowością, miksowaniem różnych konwencji (jest np. odjechany akcyjniak w stylu lat 80., thriller szpiegowski czy fantasy połączone z kinem gangsterskim) i fenomenalną oprawą wizualną. "Maniac" cieszy oczy, ale też oferuje coś więcej, odnosząc się do kwestii chorób psychicznych, żałoby, depresji, samotności itp. [MW]

1 2 3
REKLAMA