Anya Taylor-Joy z "Gambitu królowej" chciała, by szachy znów były sexy. Nie spodziewała się aż takiego sukcesu

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

Anya Taylor-Joy przyznaje: podczas kręcenia "Gambitu królowej" na planie krążył żart, że jest to serial, który uczyni szachy "czymś seksownym". Nikt nie sądził, że rzeczywiście tak się stanie.

W październikowych recenzjach miniserialu "Gambit królowej" (w tym także naszej) dominowało zaskoczenie, że da się zrobić tak wciągający, stylowy i "seksowny" serial o świecie szachów. Dziś nikogo to już nie dziwi.

Gambit królowej sprawił, że szachy znów są sexy

Serial Netfliksa rozpoczął prawdziwy bum na szachy – według "The New York Times" sprzedaż skoczyła o 125% w tygodniach po jego premierze. Anya Taylor-Joy, która w "Gambicie królowej" gra postać genialnej szachistki Beth Harmon, przyznaje w rozmowie z "Vanity Fair", że ekipa żartowała w trakcie zdjęć, iż ich serial może uczynić szachy "czymś sexy". Ale nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu.

– Żartowaliśmy na planie, że sprawiamy, iż szachy znów stają się sexy. Tak naprawdę jednak nie sądziliśmy, że ludzie faktycznie będą tak myśleć. Podoba mi się fakt, że ludzie myślą: "Taak, zagram z tym gościem w szachy, będzie naprawdę gorąco" – mówi aktorka.

Jak dodaje, nie czuje się, jakby to było jej wielką zasługą.

– Nie sądzę, że da się być rozsądną osobą i paradować, oznajmiając wokół – tu Anya Taylor-Joy odrzuca włosy w geście samozadowolenia i intonuje przesadnie wyniosłym tonem – "To ja ożywiłam grę w szachy!" – śmieje się aktorka.

Jak przyznaje, była mocno zaskoczona, kiedy jedna z jej bliskich przyjaciółek powiedziała, że jej chłopak gra w szachy na chess.com przeciwko botowi Beth Harmon. Od tego czasu boty Beth zostały już wyłączone, ale Anya Taylor-Joy była autentycznie zaskoczona tym, jakie to szaleństwo przybrało rozmiary: na stronie można było zmierzyć się z Beth Harmon w różnym wieku.

Oprócz tego, jak to jest sprawić, że szachy znów są sexy, Anya Taylor-Joy ciągle musi odpowiadać na jedno pytanie: czy będzie 2. sezon "Gambitu królowej"? Szanse na to są raczej niewielkie (choć Taylor-Joy nie powiedziałaby "nie"), bo Netflix zamówił tę produkcję jako serial limitowany, a 1. sezon wyczerpuje cały materiał źródłowy z książki Waltera Tevisa i opowiada historię dorastania Beth od A do Z. Jest za to możliwość, że za jakiś czas na Broadwayu pojawi się musical o Beth.

Gambit królowej jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA