Serialowy Luther nie jest "wystarczająco czarny"? "Nie ma czarnych przyjaciół, nie je karaibskich potraw"

"Luther" (Fot. BBC)

10 lat temu "Luther" z Idrisem Elbą uchodził za serial przełomowy, jeśli chodzi o pokazywanie czarnoskórych w brytyjskiej telewizji. Dziś detektyw okazuje się nie być wystarczająco... autentyczny.

"Luther" to jeden z największych serialowych hitów BBC poprzedniej dekady. Idris Elba stworzył postać skomplikowanego pod każdym względem londyńskiego detektywa, która stała się tak popularna, że ma szansę wkrótce trafić na kinowe ekrany. To też postać przełomowa, bo telewizyjni policjanci w Wielkiej Brytanii wcześniej byli biali. A jednak właśnie została skrytykowana za brak "autentyczności".

Luther: Postać Idris Elby niewystarczająco czarna?

Co ciekawe, krytyka pochodzi z samego BBC. Miranda Wayland, szefowa stacji ds. różnorodności, podczas konferencji MIPTV (via Yahoo!) zasugerowała, że "Luther" źle pokazuje czarnoskórą mniejszość na Wyspach.

– Kiedy ["Luther"] wyszedł po raz pierwszy, wszystkim podobał się fakt, że był tam Idris Elba – naprawdę silny, czarnoskóry bohater wiodący. Wszyscy się w nim zakochaliśmy, prawda? Ale kiedy docierasz do mniej więcej drugiej serii, zaczynasz się zastanawiać: OK, on nie ma żadnych czarnych przyjaciół, nie je karaibskiego jedzenia, to nie wydaje się autentyczne – powiedziała.

Luther serial idris elba ruth wilson

"Luther" (Fot. BBC)

Serialu broni Neil Cross, jego twórca, który mówi jasno: Idris Elba przyjął rolę w serialu kryminalnym tylko dlatego, że rasa jego postaci nie była czymś, na czym ten serial miał się skupiać. Luther jest po prostu brytyjskim gliniarzem.

– Nie mam wiedzy, ekspertyzy ani prawa do tego, by spróbować w jakiś sposób zmierzyć się z tym, co oznacza bycie czarnoskórym mężczyzną we współczesnej Wielkiej Brytanii. To byłby w moim przypadku ogromny akt arogancji, gdybym próbował pisać taką postać. Skończylibyśmy z nieco zawstydzającą, ignorancką ideą czarnoskórej postaci według białego scenarzysty z klasy średniej – powiedział.

Wypowiedź szefowej BBC ds. różnorodności nie spodobała się też wielu fanom serialu. Według nich to ona, nie twórca "Luthera", jest tutaj osobą, która widzi czarnoskórych w Wielkiej Brytanii stereotypowo. Calvin Robinson, komentator "The Telegraph" i "Daily Mail", wyraził swoje zdumienie na Twitterze.

– Wczoraj mi zasugerowano, że nie jestem wystarczająco czarny, bo nie miałem żadnych czarnych przyjaciół na zdjęciu. Dziś szefowa BBC ds. różnorodności mówi, że Luther "nie jest wystarczająco czarny", bo "nie ma w ogóle czarnych przyjaciół". Takie leniwe stereotypy są rasistowskie!

Wspaniałą rzeczą w Lutherze jest to, że jego kolor skóry nie jest rdzeniem jego tożsamości. On toczy wiele bitew. Jest przykładem tego, że wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy toczymy walki, a nasza przynależność etniczna nie zawsze gra w tym rolę. Na tym polega różnorodność, Mirando Wayland. Równość! – napisał.

"Luther" był emitowany przez pięć sezonów na BBC w latach 2010-2019, ale na tym się nie zakończy. Jak zdradził niedawno Idris Elba, jeszcze w 2021 roku mają wystartować zdjęcia do filmowej kontynuacji serialu.

Luther jest dostępny w serwisie HBO GO

REKLAMA