Elisabeth Moss o zabójczym finale 4. sezonu "Opowieści podręcznej". Czemu June to zrobiła i jak ją to zmieni?

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" postawiła na mocny moment w finale 4. sezonu. Co popchnęło June do działania i jak bohaterka teraz się zmieni? Elisabeth Moss komentuje. Spoilery – oczywiście!

W finale 4. sezonu "Opowieść podręcznej" wreszcie złamała zasadę, że wszyscy główni bohaterowie są w stanie przeżyć wszystko. June Osborne (Elisabeth Moss) zadbała o to, by Fred Waterford (Joseph Fiennes) nie uciekł przed sprawiedliwością. Komendant zapłacił za swoje czyny – został pobity na śmierć przez byłe podręczne, a następnie powieszony na murze z wypisanym spayem napisem "Nolite te bastardes carborundorum" ("Nie daj się zgnębić sukinsynom").

Opowieść podręcznej sezon 4: Elisabeth Moss komentuje finał

Co doprowadziło June do tego miejsca i jak będą wyglądać jej losy dalej? Na te pytania odpowiada Elisabeth Moss w rozmowie z TVLine. Według aktorki June była zagubiona po wydostaniu się z Gileadu i to właśnie zabicie Freda ukształtuje to, kim będzie dalej.

– W odcinkach 7, 8, 9 i 10 ona próbuje dowiedzieć się, kim jest teraz, po Gileadzie, i gdzie pasuje, gdzie może pomóc albo uczynić najwięcej szkody Gileadowi. Jest trochę zagubiona i tak naprawdę nie wie, gdzie jest jej miejsce. Nie pasuje do Luke'a. Nie czuje, że pasuje do Moiry. Naprawdę stara się to rozgryźć. Próbuje różnych rzeczy i nic nie działa – tłumaczy aktorka.

Opowieść podręcznej sezon 4 finał  czemu june zabiła freda

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

Zdaniem Moss finał 4. sezonu "Opowieści podręcznej" czyni z niej wojowniczkę, którą ona po prostu być musi.

– Myślę, że 10. odcinek umieszcza ją miejscu, gdzie ona dowiaduje się, kim jest i jakiego rodzaju wojowniczką będzie musiała być – i jaką będzie musiała być matką. Ona może nie być normalną mamą. Może nie budzić się każdego dnia, żeby zrobić naleśniki. Ale myślę, że ląduje w miejscu, kiedy staje się kobietą, którą będzie przez resztę swojego życia. Staje się osobą, dla której priorytetem jest stworzenie lepszej przyszłości dla dzieci, dla córek. Może być na to więcej niż jeden sposób. Jest droga, którą chce iść Luke i jest ta, której ostatecznie chce June – mówi aktorka.

Opowieść podręcznej: Dlaczego June zabiła Freda?

Showrunner "Opowieści podręcznej" Bruce Miller twierdzi, że dopiero w finale June zorientowała się, że rzeczywiście zamierza zabić Freda. A w którym dokładnie momencie podjęła decyzję?

– Kiedy mają razem tę scenę i on ją przeprasza – to jest moment, kiedy ona wie. Nie wie jeszcze, jak to zrobi, ale to jest moment, w którym ona wie, że będzie musiała coś zrobić i że będzie musiała zrobić to sama. Jak mówi, kiedy wsiada do auta: "Powieszę go na murze". Idzie do niego w tej scenie, ponieważ stara się wymyślić, co zrobić. I próbuje się dowiedzieć, kim sama jest. I on jej mówi w tej scenie, kim ona jest. On wszystko jej wyjaśnia. Swoimi przeprosinami podpisuje wyrok śmierci – mówi Moss.

Opowieść podręcznej sezon 4 finał  czemu june zabiła freda

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

Według aktorki przeprosiny w pewien sposób czynią wszystko gorszym, bo potwierdzają, że Fred nie jest socjopatą, nie ma wielu osobowości ani nic w tym stylu. Jest człowiekiem, czuje wyrzuty sumienia, bo dokładnie cały czas wiedział, co robił – i to właśnie przypieczętowuje jego koniec.

"Opowieść podręcznej" ma już zamówienie na 5. sezon, a także sequel – "Testamenty" na podstawie nowej książki Margaret Atwood. W tym momencie nie ma żadnych szczegółów produkcji ani orientacyjnych dat.

Opowieść podręcznej jest dostępna na HBO GO

REKLAMA