Twórca "Opowieści podręcznej" o finale 4. sezonu: June pcha do działania siła, której nie może się oprzeć

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

Trwa szok po finale 4. sezonu "Opowieści podręcznej" i analiza tego, co zrobiła June. Showrunner serialu opowiada o motywacjach bohaterki i o tym, jakie to będzie mieć konsekwencje. Spoilery!

"Opowieść podręcznej" postawiła na bardzo mocny akcent w finale 4. sezonu. June Osborne (Elisabeth Moss), rozczarowana tym, jak wygląda dochodzenie sprawiedliwości, wzięła sprawę w swoje ręce i zorganizowała lincz Freda Waterforda (Joseph Fiennes) przez byłe podręczne. Komendant zginął koszmarną śmiercią, a następnie został powieszony na murze z wypisanym spayem napisem "Nolite te bastardes carborundorum" ("Nie daj się zgnębić sukinsynom"). Sądząc po tym, jaki horror był wypisany na twarzy Luke'a (O. T. Fagbenle), June zapłaci wysoką cenę – nie ma już żadnych szans na szczęśliwe życie rodzinne z mężem i córką.

Opowieść podręcznej: Czemu June zabiła Freda?

Zachowanie swojej bohaterki analizowała już Elisabeth Moss, mówiąc, że w tym finale June po długim błądzeniu "dowiaduje się, kim jest i jakiego rodzaju wojowniczką będzie musiała być – i jaką będzie musiała być matką". Dodała także, że decyzję o zabiciu Freda June podjęła dopiero po rozmowie, w której on ją przeprosił – co ją przekonało, że był w pełni świadomy tego, co robił. A kiedy June postanowiła zamienić fantazję o morderstwie w plan – wg showrunnera serialu?

– O, bardzo niedawno. Myślę, że to była fantazja aż do momentu, kiedy to się wydarzyło. "Chcę zabić Freda" czy "Chcę, żeby ten facet umarł" to myśl, którą masz przed oczami, ale przekształcenie tego w działanie jest trudniejsze. Ona myślała o tym już wcześniej, ale dopiero pod koniec poczuła, że musi to zrobić, bo jeśli tego nie zrobi, to nie będzie w porządku. To nie było tylko coś, co musiało się wydarzyć, to coś, co ona musiała zrobić – tłumaczy Bruce Miller w rozmowie z TVLine.

Opowieść podręcznej sezon 4 finał

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

Według twórcy serialowej "Opowieści podręcznej" to, jak June rozwiązała sprawę Freda, nie miało nic wspólnego z jej córką Hanną. Ona po prostu poczuła, że musi to zrobić – i zrobiła to.

– (...) Tak właściwie to nie sądzę, żeby sprawy z Fredem miały coś wspólnego z Hanną. To jest ciekawe: ona jest tak zaślepiona tym, że nie myśli o niczym innym, nie potrafi myśleć o niczym innym. Wie, jakie to dla niej złe, wie, że potencjalnie to się może okazać dla niej straszne, a także może to nie być najlepsza rzecz na dłuższą metę, jeśli chodzi o obalanie Gileadu. Ale właśnie o to chodzi – to nieodparta siła, a rzeczą, która jest niepokojąca, jest to, że ona czuje jakby wyrwała się spod kontroli – mówi Miller.

Opowieść podręcznej: Co dalej z June i Lukiem?

To, co się wydarzyło, praktycznie zamyka szansę na szczęśliwe życie rodzinne z Lukiem i Nichole. On nie jest w stanie zrozumieć jej doświadczeń i widzi w niej coś, czego nie spodziewał się zobaczyć.

– (...) Myślę, że on [Luke] praktycznie w niej rozpoznaje coś, czego wcześniej nie widział, nowy aspekt jej osobowości. Ale też, szczerze, chodzi o fakt, że on w ogóle nie myśli, że ona to zrobi. (...) Gdyby ona to powiedziała komuś, kto zna Gilead, ten ktoś by założył, że ona to zamierza zrobić – wyjaśnia showrunner.

Opowieść podręcznej sezon 4 finał

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" ma już zamówienie na 5. sezon, a także sequel – "Testamenty" na podstawie nowej książki Margaret Atwood. W tym momencie nie ma żadnych szczegółów produkcji ani orientacyjnych dat wejścia na plan.

Opowieść podręcznej jest dostępna na HBO GO

REKLAMA