Dlaczego w "Przyjaciołach" wszyscy są biali? Współtwórczyni serialu tłumaczy, że kiedyś było inaczej

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

Chociaż "Przyjaciele" to serial lubiany, nie brakuje wokół niego kontrowersji. Jednym z zarzutów jest brak różnorodności w obsadzie. Współtwórczyni wyjaśnia, jakie są tego powody.

Jeśli rzuci się hasło "sitcom", zdecydowana większość fanów serialu pomyśli o kultowym serialu NBC. "Przyjaciele" bawili widzów przez dziesięć lat, a niedawno obsada spotkała się na planie specjalnego odcinka. Nie brakuje jednak kontrowersji dotyczących produkcji – twórcom zarzuca się m.in. brak różnorodności w obsadzie.

Przyjaciele: Współtwórczyni o braku różnorodności

Portal Entertainment Weekly donosi, że temat pojawił się w najnowszym odcinku "History of Sitcom" stacji CNN. Marta Kauffman, współtwórczyni serialu, odniosła się do oskarżeń dotyczących zatrudniania głównie białych aktorów.

– Był to, do pewnego stopnia, produkt tamtych czasów oraz mojej własnej ignorancji. Były seriale dla czarnych i seriale dla białych. Nie było wielu produkcji z [osobami] różnych ras. Żałuję, że nie wiedziałam wtedy tego, co wiem dzisiaj, bo podjęłabym zupełnie inne decyzje. Zawsze wspierałam osoby różnych ras w naszej firmie, ale nie zrobiłam wystarczająco dużo – powiedziała.

przyjaciele showrunnerka różnorodność

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

Współtwórczyni serialu wyznała, że obecnie jest bardziej świadoma problemu i stara się pokazywać to przy najnowszych projektach (wśród których znajduje się "Grace i Frankie").

– Teraz myślę tylko o tym, co mogę zrobić, co mogę zrobić inaczej. Jak poprowadzić serial w nowy sposób? To jest coś, co chciałabym wiedzieć, odkąd zaczęłam pracować w showrunningu, aż do zeszłego roku włącznie– dodała.

Czy doczekamy się nowej wersji "Przyjaciół" z bardziej różnorodnymi bohaterami? Dla twórców zarówno kontynuacja, jak i reboot kultowej produkcji to już zamknięty temat. Lisa Kudrow także tłumaczyła, dlaczego serial nie powróci z prawdziwym odcinkiem.

Przyjaciele są dostępni na platformie HBO GO

REKLAMA