Netflix wprowadza obowiązek szczepień na COVID-19 dla ekip filmowych. To pierwsze studio, które to zrobi

Fot. Netflix

Netflix wprowadzi nową politykę kręcenia swoich produkcji w USA. Każda osoba z obsady ekipy pracującej przy serialach i filmach będzie musiała być zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Pandemia COVID-19 w znaczący sposób wpływa na branżę rozrywkową – w ostatnich tygodniach wstrzymano zdjęcia do takich seriali, jak "House of the Dragon", "Westworld" czy "American Horror Story". Netflix ogłosił, że wprowadzi nowe regulacje dotyczące kręcenia swoich produkcji w USA.

Netflix wprowadza obowiązkowe szczepienia

Jak donosi portal Deadline, Netflix został pierwszym znaczącym studiem, które będzie wymagać kompletu szczepień przeciwko COVID-19. Poświadczenie będzie wymagane od osób z tzw. Strefy A – członków obsady, osób z ekipy produkcyjnej, która ma bezpośredni kontakt z obsadą, oraz każdego, kto będzie mieć wejście na plan. Regulacja w tym momencie obejmuje jedynie Stany Zjednoczone. Wyjątki mają być niezwykle rzadkie i będą dotyczyć głównie osób, których stan zdrowia, wiek bądź religia nie pozwala w tym momencie na szczepienie.

Kręcenie podczas pandemii stało się niezwykle stresujące, także dla aktorów. Sean Penn kategorycznie odmówił powrotu na plan produkcji Starz "Gaslit", dopóki każdy z ekipy nie będzie w pełni zaszczepiony.

netflix obowiązkowe szczepienia covid-19

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

O trudach pracy aktorów w dobie COVID-19 wypowiadała się Maya Hawke, gwiazda "Stranger Things":

– Musisz płakać, krzyczeć, pluć i nieważne, czy chcesz, nie możesz nosić maski w trakcie. Nie możesz nosić maski przed kamerą, opowiadając historię o latach 80. Więc bardzo się bałam (...) – ale nie o siebie, tylko o innych Po prostu bałam się być na planie, kręcić scenę z wrzeszczeniem, w której mogłyby latać fragmenty mojej śliny. Gdybym przez przypadek wzięła złą rzecz z półki w supermarkecie i zaraziłabym się, bałabym się, że kogoś zabiję. Po prostu się tego bałam.

Wciąż nie ma pewności, czy nie możesz przekazać komuś COVID-a, po tym jak się zaszczepisz, więc nadal dość intensywnie przestrzegam zasad kwarantanny. Ale ten głos w mojej głowie osłabł, odkąd zostałam zaszczepiona – przyznała.

W zeszłym tygodniu doszło do porozumienia m.in. SAG-AFTRA (Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists) oraz DGA (Directors Guild of America), w którym wspomniano, że producenci będą mieć prawo do wymogu szczepień – jednak Netflix jako pierwszy wprowadził taki obowiązek.

Wszystko wskazuje na to, że więcej firm wprowadzi podobną regulację, biorąc pod uwagę znaczący wzrost przypadków zachorowań, zwłaszcza w Los Angeles i Atlancie – kluczowych miejscach kręcenia dla wielu produkcji.

REKLAMA