To nie Marka Hamilla słyszeliśmy w "The Mandalorian". Jak stworzono głos młodego Luke'a Skywalkera?

"The Mandalorian" (Fot. Disney+)

Pojawienie się młodego Luke'a Skywalkera w finale 2. sezonu "The Mandalorian" wywołało wiele pozytywnych reakcji. Okazuje się jednak, że odmłodzono nie tylko wygląd Marka Hamilla.

Pomimo że Mark Hamill był na planie "The Mandalorian" i odgrywał swoją scenę, nie słyszymy go w serialu. Okazuje się, że pokazanie młodego Luke'a Skywalkera wymagało więcej pracy, niż tylko komputerowego odmłodzenia twarzy aktora.

The Mandalorian: Głos Marka Hamilla nie jest prawdziwy

Jak donosi Collider, reżyser Jon Favreau zdradził w programie "Disney Gallery: Star Wars: The Mandalorian", że do stworzenia głosu Luke'a Skywalkera wykorzystano specjalną technologię i program Respeecher. Jego działanie wyjaśnił montażysta dźwięku, Matthew Wood:

– To sieć neuronowa, do której wprowadzasz informacje i która się uczy. Więc miałem archiwalne materiały Marka z tamtego czasu. Mieliśmy czyste nagranie z postsynchronizacji z oryginalnych filmów oraz książkę na taśmie, którą nagrał w tamtych czasach, a także słuchowisko radiowe o "Gwiezdnych wojnach", które wtedy nagrywał. Udało mi się uzyskać czyste nagranie i wprowadzić je do systemu, a oni [LucasFilm] byli w stanie podzielić to i zasilić sieć neuronową, która nauczyła się tych danych.

Mark-Hamill-The-Mandalorian-sezon-2

Disney Gallery: Star Wars: The Mandalorian (Dysney+)

Dzięki tej technologii mogliśmy usłyszeć młodego Luke'a Skywalkera, brzmiącego dokładnie tak samo, jak w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen". Oczywiście, nie jest zaskoczeniem, że sama obecność Marka Hamilla na planie objęta była ścisłą tajemnicą.

Aby zapobiec ewentualnym wyciekom informacji, zarówno na planie "The Mandalorian" jak i w scenariuszu, zamiast o Luke'u Skywalkerze mówiono o Plo Koon, innym kanonicznym i lubianym przez fanów Jedi. Dzięki czemu, w razie wycieków, fani nie otrzymaliby prawdziwych informacji.

The Mandalorian: Baby Yoda i Mark Hamill za kulisami

Reżyser Peyton Reed, który posługiwał się na planie konceptem Plo Koona, umieścił na swoim Twitterze podziękowanie dla Marka Hamilla: "Jeszcze raz dzięki za niezapomniane przeżycie". Pokazał też nowe zakulisowe zdjęcie aktora z największą gwiazdą serialu – Baby Yodą.

Zdjęcia do 3. sezonu "The Mandalorian mają rozpocząć się we wrześniu 2021 roku. Premiera planowana jest na 2022 rok – podobnie jak wejście Disney+ do Polski.

REKLAMA