Czy będzie 2. sezon "Archiwum 81"? Showrunnerka wyjaśnia zakończenie i mówi, co może dziać się dalej

"Archiwum 81" (Fot. Netflix)

"Archiwum 81" w finale 1. sezonu udzieliło kilku odpowiedzi, ale także zostawiło widzów z wieloma pytaniami. Czy zatem fani serialu mogą liczyć na to, że powstanie 2. sezon?

"Archiwum 81" podbiło serca widzów, którzy od niemal tygodnia tak mocno binge'ują serial, że wywindowali go na pierwsze miejsce w top 10 na platformie Netflix. Finał sezonu, oprócz tego, że rozwikłał kilka tajemnic, to także przyniósł nowe, na które odpowiedzieć mógłby dopiero ewentualny 2. sezon. Tylko czy ten powstanie?

Archiwum 81 – wyjaśnienie zakończenia

Jedno z najważniejszych pytań, z jakimi zostawiło nas zakończenie 1. sezonu, to gdzie znajduje się Dan (Mamoudou Athie). W ostatniej scenie zobaczyliśmy go w szpitalu, tuż po pożarze Visserze. Tylko czy to te same lata 90., które widzieliśmy w scenach z Melody (Dina Shibabi)? Showrunnerka serialu, Rebecca Sonnenshine, odpowiedziała na to pytanie w rozmowie z Variety.

– Mogę powiedzieć, że on jest w latach 90. Jest w prawdziwych latach 90. i wskazówką do tego jest to, że nie ma tam unoszących się w powietrzu cząsteczek. Jest w 1994 roku. Pytanie, które zadajemy, jest takie – widzieliśmy, jak ludzie znikają w Innym Świecie w różnych okresach, prawda? Więc co to znaczy? Oznacza to, że są małe dziury, małe punkty wejścia i wyjścia. Ludzie trochę się tam pomieszali, próbując wyjść, i być może nie wyszli przez właściwe drzwi.

archiwum 81 sezon 2 czy będzie o czym

"Archiwum 81" (Fot. Netflix)

Z kolei w rozmowie z Entertainment Weekly showrunnerka serialu zdradziła, że w kolejnym serialu oprócz kontynuacji historii Dana moglibyśmy na przykład dowiedzieć się w nim więcej o okolicznościach śmierci jego rodziny.

Archiwum 81 sezon 2 – czy będzie kontynuacja?

Póki co wciąż czekamy na oficjalne zamówienie nowych odcinków "Archiwum 81", ale to wydaje się być tylko formalnością. "Archiwum 81" jest luźno oparte na podcaście o tym samym tytule, a ten ma trzy sezony. Ważniejsze jednak przy zamawianiu kolejnych odcinków powinno być to, że nowy serial Netfliksa od razu stał się hitem i wylądował na 1. miejscu w topie Netfliksa w wielu krajach, także w Polsce. Jednak dopóki nie ma oficjalnego zamówienia, twórczyni serialu zachowuje wstrzemięźliwość.

– Mam nadzieję [że będzie 2. sezon], ale właściwie to nie mam pojęcia. Mam nadzieję. Zawsze miało to być kontynuowane. Cały czas myślimy o 2. sezonie – przyznała Rebecca Sonnenshine w wywiadzie dla Entertainment Weekly.

Ewentualny brak zamówienia byłby z pewnością dużą niespodzianką, ale też rozczarowaniem dla fanów serialu. W końcu wiele tajemnic wciąż pozostało nierozwiązanych, a finał 1. sezonu tylko zaostrzył apetyty widzów.

Archiwum 81 – o czym mógłby być 2. sezon?

Jedno z pytań, które mogły pojawić się po seansie finałowego odcinka, to gdzie znajduje się obecnie Samuel oraz jaką rolę odegra w kolejnym sezonie.

– Samuel nadal stanowi dużą część historii. I myślę, że w 2. sezonie zapytamy, gdzie on jest. Uważam, że to bardzo ekscytująca gałąź naszej historii, z którą na pewno wiemy, co robimy – powiedziała Sonnenshine w rozmowie z Variety.

Archiwum 81 sezon 2 czy będzie o czym

"Archiwum 81" (Fot. Netflix)

To oczywiście tylko jeden z istotnych wątków, jakie zostaną poruszone w 2. sezonie "Archiwum 81", jeśli ten otrzyma zielone światło. Jak przyznaje showrunnerka, historii, które nie zmieściły się w pierwszych odcinkach i zostaną opowiedziane później, jest sporo. Dotyczą one chociażby Virgila Davenporta (Martin Donovan), który zatrudnił Dana do odzyskania nagrań z Vissera.

– Myślę, że jest wiele historii, których nie mieliśmy okazji opowiedzieć w tym 8-odcinkowym pierwszym sezonie. Ale wiemy, co zamierza Davenport, więc jest to w dużej mierze część 2. sezonu. To wspaniale, że zostawiamy ludzi z pytaniami. Jednak zdecydowanie staram się nie odpowiadać na pytania, zanim nie zada ich publiczność. Nie chcesz ładować informacji z wyprzedzeniem. Mamy zaplanowanych wiele fajnych rzeczy dla Davenporta.

Wygląda na to, że twórcy dobrze wiedzą, dokąd chcą podążać ze swoją historią. A ponieważ ich serial okazał się hitem, zamówienie kolejnych odcinków wydaje się być tylko formalności. A czy faktycznie warto oglądać "Archiwum 81"? Sprawdźcie naszą recenzję serialu, by dowiedzieć się, co sądzimy na jego temat.

Archiwum 81 jest dostępne w serwisie Netflix

REKLAMA