W Chinach też oglądają "Przyjaciół", ale w wersji ocenzurowanej. Usunięto m.in. lesbijski wątek Carol

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

"Przyjaciele" uważani są za kultowy sitcom. I chociaż wiele żartów nie zestarzało się dobrze, nikt nie cenzurował serialu – aż do teraz. Platformy streamingowe w Chinach dokonały znacznych cięć.

Nie od dziś wiadomo, że w Chinach wiele seriali i filmów pada ofiarą cenzury. Ostatnio głośno było o zmienionym zakończeniu kultowego filmu "Fight Club", a tym razem trafiło na serial "Przyjaciele". 11 lutego kultowy serial trafił na cztery chińskie platformy streamingowe – Tencent, Bilibili, iQiyi oraz Youku. Fani nie kryli radości, ale ta nie trwała długo. Jak się okazało, wiele wątków i żartów zostało wyciętych.

Przyjaciele – chińskie platformy cenzurują serial

Zabrakło m.in. rozmowy z 2. odcinka, w której Ross (David Schwimmer) mówi grupce przyjaciół, że jego żona Carol jest teraz w lesbijskim związku. A kiedy Joey (Matt LeBlanc) sugeruje wypad do klubu ze striptizem, Chińczycy tłumaczą to jako "Chodźmy się bawić". Wyrzucono też noworoczny pocałunek Joeya i Chandlera (Matthew Perry) oraz wiele niewygodnych tematów, jak np. kobiece orgazmy.

– Cztery chińskie platformy streamingowe (Tencent, Bilibili, iQiyi, Youku) otrzymały dziś prawa do streamingu klasycznego sitcomu "Przyjaciele", a fani szybko zauważyli, że cenzura pojawiła się już w drugim odcinku, gdzie fragmenty o lesbijskiej byłej żonie Rossa, Carol, zostały wycięte.

Temat został podjęty w chińskim serwisie społecznościowym Weibo. Zaczął tam trendować hasztag #FriendsCensored – ale ten również został ocenzurowany. Tymczasem portal CBR zwrócił uwagę na to, że "Przyjaciele" byli dostępni na platformach Sohu oraz iQiyi w latach 2012-2013 bez cenzury.

Zeszłoroczny specjalny odcinek "Przyjaciół" także został ocenzurowany – wycięto z niego żarty o zabarwieniu seksualnym, a także występy Lady Gagi i Justina Biebera, którzy należą do artystów niemile widzianych w Chinach.

Przyjaciele są dostępni na platformie HBO GO

REKLAMA