Skończyliście oglądać "Stranger Things"? Oto 10 seriali, które pomogą wam wytrwać do premiery 5. sezonu

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

1 2 3

4. sezon "Stranger Things" właśnie się zakończył, a do premiery finałowej serii pozostało wiele miesięcy. Co robić przez ten czas? Najlepiej obejrzeć coś z naszej listy!

Na 4. sezon "Stranger Things" czekaliśmy blisko trzy lata, a co z kolejnym? W tym momencie nie wiadomo, kiedy będzie premiera – nie ma jeszcze ani gotowego scenariusza, ani tym bardziej terminu wejścia obsady na plan. A jeśli bracia Dufferowie znów postawią na rozmach, to trzeba liczyć się z tym, że same zdjęcia mogą potrwać ponad rok. Do tego dojdzie długa postprodukcja, przygotowywanie różnych wersji językowych, promocja itd. – jeśli 5. sezon "Stranger Things" obejrzymy za dwa lata, to będzie dobrze. A co oglądać teraz? Przygotowaliśmy 10 serialowych propozycji, które mają w sobie coś z klimatu hitu Netfliksa.

Twin Peaks (seria z 2017 dostępna na Prime Video)

seriale podobne do stranger things co oglądać

"Miasteczko Twin Peaks" (Fot. ABC)

Absolutna klasyka i historia, którą musi znać każdy miłośnik serialowych tajemnic. Zwłaszcza tych niezwykłych, bo wychodząc od zabójstwa nastoletniej Laury Palmer, "Miasteczko Twin Peaks" skręca w coraz dziwniejsze rejony, mieszając kryminał z surrealizmem, horrorem czy elementami nadprzyrodzonymi. A wszystko to w towarzystwie prowadzącego śledztwo agenta FBI Dale'a Coopera (Kyle MacLachlan) i mieszkańców tytułowego miasteczka w stanie Waszyngton, wśród których roi się od ekscentryków. Dwa sezony serialu Davida Lyncha i Marka Frosta wyemitowane na początku lat 90. cieszą się dziś słusznie kultowym statusem, z kolei ich kontynuacja z 2017 roku to pewnie najoryginalniejsza rzecz, jaką widziała telewizja – spróbujecie ją rozgryźć?

The OA (dostępne na Netfliksie)

najlepsze seriale podobne do stranger things

"The OA" (Fot. Netflix)

"The OA" to jedna z tych produkcji, które nie chcą wpisać się w żadne ramy. Historia Prairie (w tej roli współtwórczyni serialu Brit Marling), która w niewyjaśnionych okolicznościach wraca do domu po zaginięciu przed laty, zaczyna się w miarę normalnie i można ją uznać za kolejny kryminał. Jednak im dalej w fabułę, tym robi się dziwniej – poczynając od tego, co działo się z Prairie, a kończąc na czwórce lokalnych dzieciaków i ich nauczycielce, których bohaterka wybiera do tajemniczego zadania. Gatunkowy przekrój prowadzi tu od dramatu obyczajowego po czystą fantazję, a miks groteski, filozofii i emocji można uznać równie dobrze za przejaw geniuszu, co zwykłą bzdurę. Szkoda, że serial skasowano po zaledwie dwóch sezonach, ale i tak warto go poznać.

Z Archiwum X (dostępne na Disney+ i CANAL+)

seriale podobne do stranger things co warto obejrzeć

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

Kultowy to w tym przypadku za małe słowo. W końcu mowa o serialu, bez którego telewizja z pewnością wyglądałaby dziś inaczej, a zarazem produkcji, która mimo upływu czasu nie chce się zestarzeć, wciągając nadal dokładnie tak samo, jak w latach 90. Zasługa to w dużej mierze bohaterów "Z Archiwum X" – badających zjawiska paranormalne agentów FBI Muldera (David Duchovny) i Scully (Gillian Anderson) – którzy różniąc się prawie wszystkim, stworzyli jeden z najlepszych ekranowych duetów w historii. Ale nie tylko. Serial autorstwa Chrisa Cartera to choćby rozbudowana mitologia oraz pomysłowe i różnorodne sprawy tygodnia, a nade wszystko niesamowity klimat, wyczuwalny od od pierwszych dźwięków równie niepokojącej, co legendarnej czołówki. Też macie dreszcze?

1 2 3
REKLAMA