Czym jest Vecna? Twórcy "Stranger Things" opowiadają o głównym potworze z 4. sezonu serialu – są też teorie

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Demogorgon, Łupieżca Umysłów – teraz nadszedł czas na Vecnę. Czym jest nowy potwór i co wspólnego ma z Drugą Stroną? Twórcy "Stranger Things" opowiadają o inspiracjach.

Zwiastun 4. sezonu "Stranger Things" pokazał nowego potwora – i zapowiada się na to, że widzów faktycznie czeka klimat jak z horroru. Co wiadomo na temat Vecny?

Stranger Things sezon 4 – czym jest Vecna? 

Twórcy uchylili rąbka tajemnicy podczas rozmowy z IGN – inspiracją dla stworzenia potwora była postać Freddy'ego Krugera z "Koszmaru z ulicy Wiązów" oraz upiorny klown Pennywise z filmu "To". Co ciekawe, do stworzenia kreatury użyto tzw. efektów praktycznych, czyli efektów specjalnych wytworzonych fizycznie, bez obrazów generowanych komputerowo lub innych technik postprodukcji.

– To, co tu widzicie, to w 90% efekty praktyczne. Vecna w całym sezonie jest w 90% z efektów praktycznych. Chcieliśmy, aby była obecna na planie i aby nasi mogli na nią reagować, podczas gdy w 3. sezonie reagowali na piłkę plażową. Chcieliśmy mieć coś, co moglibyśmy rzeczywiście sfilmować, i myślę, że dzięki temu ten czarny charakter jest straszniejszy, bardziej realny i namacalny.

Tymczasem jak podaje serwis Screen Rant, fani odkryli na temat potwora jeszcze więcej. Wcześniej pojawiły się sugestie, że nowa bestia może pochodzić ze świata Dungeons and Dragons – jak się okazuje, tak właśnie jest. W grach ta postać to nieumarły bóg, który zanim stał się potworem, był czarodziejem. Ale to nie wszystko, bo jest teoria wiążąca tego potwora z nową postacią ze "Stranger Things".

Stranger Things sezon 4 potwór Vecna

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Według tej teorii Vecna to tak naprawdę Victor Creel (Robert Englund, "Koszmar z ulicy Wiązów"). Skąd ten pomysł? Po pierwsze, w zwiastunie Vecna to postać częściowo humanoidalna oraz potrafiąca mówić. Po drugie, dom Creela – a szczególnie znajdujący się tam tajemniczy zegar, który powraca w kolejnych materiałach promocyjnych – wydają się mieć powiązanie z Drugą Stroną.

Niektórzy fani uważają, że Creel w jakiś sposób się o tym dowiedział i został opętany przez Łupieżcę Umysłów, który zmusił go do zamordowania rodziny (co miało miejsce w latach 50.). Następnie mężczyzna popadł w obsesję na punkcie Drugiej Strony, co doprowadziło do jego przemiany w potwora.

Czy fani faktycznie mają rację? Odpowiedź poznamy już niebawem – 4. sezon "Stranger Things" ma składać się z dwóch części – premiera pierwszej planowana jest na 27 maja, a drugiej na 1 lipca.

4. sezon Stranger Things od 27 maja na Netfliksie

REKLAMA