Jak Ncuti Gatwa zdobył główną rolę w "Doktorze Who"? Showrunner przyznaje, że miał już kogoś innego na oku

"Sex Education" (Fot. Netflix)

W jaki sposób Ncuti Gatwa zdobył rolę Doktora? Okazuje się, że wcale nie był pierwszym aktorem, jakiego Russell T Davies brał pod uwagę. Jak długo Ncuti Gatwa nie mógł powiedzieć o Doktorze?

"Doktor Who" to jeden z najbardziej kultowych seriali nadawanych na Wyspach. Wychowały się na nim pokolenia, a jego popularność rozlała się na cały świat. Nic więc dziwnego, że każdy nowy casting wzbudza tyle emocji. 8 maja ogłoszono, że Czternastym Doktorem będzie Ncuti Gatwa. Ale okazuje się, że zanim go wybrano, powracający do dawnej roli showrunner Russell T Davies miał na oku kogoś innego.

Doktor Who – jak Ncuti Gatwa zdobył rolę Doktora?

Dodatkowych emocji temu castingowi dodaje fakt, że Ncuti Gatwa był ostatni w kolejce. Zanim wszedł do pokoju przesłuchań, Russell T Davies był przekonany, że znalazł już aktora, który zagra Czternastego Doktora. O przesłuchaniu Russell T Davies opowiedział podczas wywiadu przeprowadzonego na czerwonym dywanie Nagród Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej 2022 (via RadioTimes).

– To było niesamowite przesłuchanie i ostatnia osoba na przesłuchaniu. Myślałem, że ktoś inny jest już pewnym strzałem, ale wtedy [Ncuti Gatwa] wszedł i ta osoba nigdy się nie dowie [jak była blisko].

Po chwili Russell T Davies dodał ze śmiechem: "chyba nie powinienem tego mówić". Zaznaczył także, że Ncuti Gatwa "zwyczajnie to ukradł, bo był tak fenomenalny" i posiada "nieograniczony potencjał".

Kolejnym wyzwaniem, jakiemu musiała sprostać gwiazda "Sex Education", okazało się utrzymanie wszystkiego w tajemnicy. Towarzyszący Russellowi T Daviesowi na czerwonym dywanie Ncuti Gatwa przyznał, że było to bardzo trudne.

– To były emocje, to były emocje. [Jak] właśnie mówiłem, obudziłem się płacząc, a potem zacząłem tańczyć... Cieszę się, że to jest w końcu oficjalne i nie muszę utrzymywać tego sekretu dłużej, ponieważ jestem [w tym] okropny.

Okazało się, że Ncuti Gatwa już od lutego wiedział, że dostał rolę. Russell T Davies nie chce jednak zdradzać nic więcej na ten temat, ponieważ droga Trzynastej Doktor jeszcze się nie skończyła i nie ma zamiaru odbierać jej tej chwili.

– To po prostu byłoby niesprawiedliwe, Jodie [Whittaker] jest teraz, to jej rola i ona ma wielki finał w październiku.

"Doktor Who" to serial niezwykle długiej historii, która ma swój początek w roku 1963. W klasycznej serii, emitowanej do 1989, główne role zagrali William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker i Sylvester McCoy. W 2005 "Doktor Who" powrócił w nowej odsłonie, a w kolejnych sezonach wystąpili: Christopher Eccleston jako Dziewiąty Doktor, David Tennant jako Dziesiąty Doktor, Matt Smith jako Jedenasty Doktor, Peter Capaldi jako Dwunasty Doktor i Jodie Whittaker jako Trzynasta Doktor.

Przed nami jeszcze jeden odcinek specjalny z Whittaker w tytułowej roli i z Chrisem Chibnallem za sterami. Russell T Davies, który będzie prowadzić produkcję 14. sezonu, był już showrunnerem "Doktora Who" w 2005 roku – i to jemu zawdzięczamy powrót serialu w nowej formie, a także to, jaki przybrał kształt.

REKLAMA