"The Mandalorian" bezwstydnie skopiował gremlina Gizmo? Tak twierdzi reżyser filmu "Gremliny rozrabiają"

Fot. Disney+/Warner Bros.

Uwielbiany przez wszystkich Baby Yoda jest bezwstydną kopią gremlina Gizmo? Tak uważa Joe Dante, reżyser filmu z 1984 roku "Gremliny rozrabiają".

Baby Yoda okazał się być jedną z największych niespodzianek "The Mandalorian" natychmiast stając się ulubieńcem widzów. Mały Grogu, jak naprawdę się nazywa, roztopił serca wszystkich oprócz reżysera filmu "Gremliny rozrabiają" z 1984 roku. Joe Dante uważa, że Grogu jest kopią gremlinka Gizmo.

The Mandalorian – Baby Yoda jest kopią Gizmo?

Wizualne podobieństwa są widoczne: obaj bohaterowie mają wielkie oczy i ogromne odstające uszy. Reżyser wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla San "Francisco Chronicle" (via TVLine).

– Myślę, że długowieczność [filmów o gremlinach] jest kluczem do tego jednego bohatera [Gizmo], który jest w gruncie rzeczy jak dziecko. Co prowadzi mnie, oczywiście, do tematu Baby Yody, który jest kompletnie skradziony i jest po prostu skopiowany. Bezwstydnie. Tak myślę.

The Mandalorian Baby Yoda Gizmo plagiat

"Gremliny rozrabiają" (Fot. Warner Bros.)

Z tą teorią można jednak mocno dyskutować, bo Yoda – oczywiście mniej uroczy i dużo, dużo starszy – został przedstawiony widzom cztery lata wcześniej, w 1980 roku w filmie "Gwiezdne wojny, część V: Imperium kontratakuje". Co prawda nigdy nie widzieliśmy małych przedstawicieli jego rasy, ale nietrudno sobie wyobrazić, że wyglądałyby właśnie jak Grogu. Co ciekawe, sam pomysł na Yodę został zainspirowany książkami z lat 40. Roalda Dahla, gdzie występowały podobne stworzonka.

Jak się okazuje, Baby Yoda jednak wcale nie miał być aż tak uroczy. Szef franczyzy Jon Favreau był przerażony tym, że mały towarzysz Mando będzie zbyt słodki, co powiedział w 2020 roku. Jak powiedział w rozmowie z TVLine:

– Martwiłem się o syndrom Bleepa [z animowanego serialu "Josie and the Pussycats in Outer Space" z 1970 roku], jak to nazywamy. Chcieliśmy mieć pewność, że Dziecko nie będzie po prostu zabawnym dodatkiem. Nawet w przypadku gadżetów oni zawsze próbowali ułagodzić jego niedoskonałości. Próbowaliśmy jak najbardziej nadać mu brzydki wygląd indywidualnymi cechami, [jak] dziwne małe włoski wyrastające z niego.

Disney+ zapowiedział, że 3. sezon "The Mandalorian" zobaczymy w lutym 2023 roku. Oprócz tego w przyszłym roku pojawią się jeszcze dwa seriale ze świata "Gwiezdnych wojen" – "Ahsoka" i "Star Wars: Skeleton Crew" Jona Wattsa.

Serial The Mandalorian jest dostępny na Disney+

REKLAMA