"Better Call Saul" tym razem mierzy się z prawdziwym problemem prawnym. Serial pozwany o zniesławienie

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

"Better Call Saul" ma na swoim koncie wiele fikcyjnych pozwów, ale ten konkretny jest prawdziwy. Prawdziwa firma podatkowa pozywa AMC i serial za zniesławienie. O co chodzi?

"Better Call Saul" często pokazuje, jak prawnicy znajdują sztuczki na obchodzenie prawa, byle tylko wygrać. Firma Liberty Tax poczuła się jednak dotknięta tym, co serial zrobił w 2. odcinku 6. sezonu pt. "Carrot and Stick".

Better Call Saul – serial pozwany o zniesławienie

Powodem pozwu okazała się nazwa fikcyjnej, bardzo podejrzanej firmy Sweet Liberty Tax Services, którą prowadzą Betsy (Julie Ann Emery) i Craig Kettleman (Jeremy Shamos), reklamujący się wielką, nadmuchiwaną Statuą Wolności. Jimmy (Bob Odenkirk) i Kim (Rhea Seehorn) zmusili małżeństwo do współpracy przy wrabianiu Howarda, grożąc im, że wyjdą na jaw przekręty, jakie robią na starszych ludziach.

Jak podaje Screen Rant, prawdziwa firma Liberty Tax poczuła się mocno dotknięta wykorzystaniem w serialu prawie identycznej nazwy i to w dodatku w takim kontekście.

– Pośród wszystkich nazw, jakich pozwali mogli użyć dla biznesu podatkowego przedstawionego w odcinku 2, oni postanowili nie być ani trochę oryginalni i zamiast tego zerżnąć znane znaki towarowe Liberty Tax, które były używane przez ponad 25 lat i naśladować prawdziwą lokalizację Liberty Tax, dodając po prostu słowo "Sweet" na początku znaków towarowych Liberty Tax.

Better Call Saul pozew zniesławienie

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

Firma oskarża telewizją AMC i "Better Call Saul" o osłabienie marki, zniesławienie, zdyskredytowanie i krzywdzące kłamstwa. Pojawienie się nadmuchiwanej Statuy Wolności zapewne było powodowane tym, że później znajduje się ona przy biurze Saula Goodmana. Ale jest także możliwość, że scenarzyści celowo nawiązali do prawdziwej firmy i systemu podatkowego w USA.

Jest to jednak ciekawy zwrot akcji, biorąc pod uwagę, że cały serial koncentruje się na bardzo szalonym życiu Jimmy'ego McGilla, byłego oszusta zostającego w końcu szemranym prawnikiem. Przez co serial regularnie bada luki prawne, jakie wykorzystują prawnicy, by móc bronić swoich klinetów.

Ekipa serialu musi się uporać z pozwem, a tymczasem fanów czekają jeszcze tylko dwa odcinki finałowego sezonu "Better Call Saul". A zapowiedź przedostatniego odcinka "Better Call Saul" jest dość niepokojąca. Czy Gene'a czeka marny koniec?

Better Call Saul sezon 6 – nowe odcinki we wtorki na Netfliksie

REKLAMA