Twórcy "Stranger Things" musieli się natrudzić, by móc użyć piosenki Kate Bush. Negocjacje były bardzo długie

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Jak wyglądały kulisy wykupienia praw do piosenki Kate Bush? Okazuje się, że ekipa "Stranger Things" musiała się postarać, by móc użyć w 4. sezonie "Running Up That Hill".

Wydawałoby się, że serial taki jak "Stranger Things" nie powinien mieć większych problemów z wykupieniem praw do takiej muzyki, jaką tylko sobie wymyśli. Okazuje się jednak, że negocjacje z Kate Bush i wykupienie praw do "Running Up That Hill" wcale nie było takie proste.

Stranger Things – kulisy negocjacji z Kate Bush

W rozmowie z The Hollywood Reporter starszy wiceprezes Warner Music Group na Wielką Brytanię i Europę Tim Miles opowiedział o kulisach zdobywania wykupienia pozwolenia na wykorzystanie "Running Up That Hill" Kate Bush. Jak to wyglądało od jego strony?

– To nie jest jak z reklamą, gdzie dostajemy bardzo szybkie [pytanie]: "Czy możemy wykorzystać tę piosenkę?" i sprawdzamy, co jest możliwe i czy ich na to stać. Telewizja ma bardzo długi harmonogram. I ponieważ muzyka była kluczowa w tej scenie, musieli wiedzieć, czy można wykorzystać tę piosenkę. I to zabrało prawie dwa lata, aby naprawdę porozmawiać z Kate i jej ekipą, co to [dokładnie] będzie.

Stranger Things Kate Bush Running Up That Hill

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Wiceprezes Warner Music Group dodał, że czegoś takiego jeszcze nie widział – to były naprawdę długie negocjacje.

– To najprawdopodobniej najdłuższe negocjacje w telewizji, jakie kiedykolwiek widziałem, ponieważ oni musieli zrobić to we właściwy sposób. Ta piosenka jest oczywiście bardzo mocna. Oni musieli mieć jakieś inne rozwiązanie, ale jestem przekonany, że to był ich absolutny faworyt.

Kate Bush i jej ekipa z pewnością nie żałują podjętej decyzji. Piosenka "Running Up That Hill", która swój debiut miała w 1985 roku, powróciła na czołówkę list przebojów zaraz po premierze 4. sezonu "Stranger Things", co przełożyło się na rosnące przychody z tantiem. Od maja do lipca artystka miała zarobić 2,3 mln dolarów, a na tym z pewnością się nie skończyło.

Piosenkarka i autorka utworu nie ukrywała zaskoczenia nagłym wzrostem popularności "Running Up That Hill". Kate Bush dodała na swojej stronie internetowej pełen emocji wpis zatytułowany "On Top of that Hill", w którym podziękowała twórcom serialu, braciom Dufferom, za wykorzystanie jej utworu.

Stranger Things jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA