Fani krytykują czarnoskórych hobbitów w "Pierścieniach władzy", a Gaiman wytyka im brak znajomości Tolkiena

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Fani "Władcy Pierścieni" nadal wytykają Amazonowi wybranie do ról w "Pierścieniach władzy" niebiałych aktorów. Neil Gaiman nie przebierał w słowach, wytykając im nieznajomość źródeł.

Dla fanów serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" mniejszym problemem wydaje się być czarnoskóry elf Arondir (Ismael Cruz Cordova) czy krasnoludka Disa (Sophia Nomvete), za to sympatyczne plemię harfootów skoncentrowało na sobie bardzo dużą uwagę. Szczególnie mowa tutaj o postaci Sadoca Burrowsa, którego gra Lenny Henry. Twórca "Sandmana" Neil Gaiman – który prywatnie jest bardzo dużym fanem "Władcy Pierścieni" – nie wytrzymał i wytknął innym fanom niewiedzę.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – Neil Gaiman broni czarnych hobbitów

Wszystko zaczęło się od tweeta, w którym Darren Grimes, prowadzący program "Real Britain", napisał, że nie ma nic przeciwko obsadzaniu czarnoskórych aktorów, pod warunkiem że są oni zgodni z wizją pisarza. W odpowiedzi na tego tweeta jeden z użytkowników napisał: "Zapytajmy najlepszego kumpla Tolkiena. Neil Gaiman, jakieś przemyślenia?"

– Tolkien opisał harfootów jako "z bardziej brązową skórą" niż inni hobbici. Więc myślę, że każdy, kto narzeka, jest albo rasistą, albo nie przeczytał Tolkiena. Twój przebieg może się różnić.

Fani nie byli jednak przekonani – a cześć z nich wytknęła, że Neil Gaiman nigdy nie był najlepszym "kumplem" Tolkiena, choć zapewne to należy odczytać nie dosłownie, a w znaczeniu byciu dużym fanem Tolkiena. Jeden z nich zarzucił pisarzowi mataczenie.

– Bardziej brązowa skóra oznacza skórę opaloną, podobną do ludzi, którzy pracują na słońcu i znajdują się w umiarkowanym środowisku, jak Anglia. Obaj kłamiecie i staracie się zwieść ludzi. Gaiman, wstydź się.

I tutaj Neil Gaiman nie pozostawił żadnych wątpliwości.

– Tolkien nie napisał "harfooci spędzali więcej czasu na słońcu niż inni hobbici, więc byli bardziej opaleni". Napisał, że mieli "bardziej brązową skórę".

Podczas gdy fani walczą o kolor skóry hobbitów, aktorzy z "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy" udzielają licznych wywiadów. Serialowa Galadriela zdradziła, że członkowie obsady bardzo długo nie wiedzieli, kogo zagrają w serialu. A po premierowych odcinkach, fani mają bardzo dobrą teorię, kim jest tajemniczy mężczyzna z meteorytu.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – nowe odcinki co piątek na Amazon Prime Video

REKLAMA