7 seriali, które warto obejrzeć zamiast "Belle Epoque"

"Belle Epoque" (Fot. TVN)

0
1 2 3 4 5 6 7

"Peaky Blinders"

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)


Być może zapamiętaliście z "Belle Epoque" taką scenę, gdzie Małaszyński idzie przez miasto w rytm współczesnej piosenki. Jego marsz przerywają migawki z bawiącymi się dziećmi, potem znów mamy jego, znów dzieci i na koniec bum! w postaci głowy martwej kobiety wyłowionej z sadzawki. Polacy oczywiście takich sztuczek nie wymyślili, tylko najprawdopodobniej podpatrzyli w "Peaky Blinders", gdzie Tommy Shelby wraz ze swoimi kompanami przechadzają się w zwolnionym tempie po Birmingham, niczym królowie, a przygrywa im a to Nick Cave, a to jakiś inny artysta, którego na początku XX wieku nie było jeszcze na świecie. "Peaky Blinders" opanowało zgrywanie muzyki z obrazem do perfekcji, a "Belle Epoque" dla odmiany pokazało nam, jak to może wyglądać w najgorszej możliwej wersji.

Ja Was oczywiście szczerze zachęcam do obejrzenia brytyjskiej produkcji, nie tylko ze względu na muzykę. "Peaky Blinders" to świetny, oryginalny pod każdym względem serial o angielskich gangsterach z początków XX wieku, którego twórcą jest scenarzysta "Tabu", Steven Knight. Historia jest luźno oparta na prawdziwej - w robotniczym Birmingham sto lat temu rzeczywiście działały gangi złożone z młodych chłopaków, którzy walczyli o swój kawałek podwórka za pomocą żyletek zaszytych w kaszkietach. Serial pokazuje, jak to się zaczęło i w którą stronę się potoczyło, po drodze oferując tysiąc cudownych smaczków.

A przede wszystkim zachwyca unikalnym stylem wizualnym, na który składa się brudny klimat robotniczego miasta, eleganckie stroje bohaterów i bardzo dużo świetnej muzyki. Do tego dochodzi rewelacyjnie napisany scenariusz, w którym wszystko ma swoje miejsce, i doskonale zagrane postacie. Prawdziwym królem jest tutaj Cillian Murphy, którego chłodne oczy nadają serialowi charakteru w tym samym stopniu co jego charyzma. To jest właśnie przykład, jak należy dobierać aktora do głównej roli - Tommy Shelby od pierwszej chwili intryguje, zaskakuje i daje się lubić, mimo że ma sporo grzeszków na sumieniu.

1 2 3 4 5 6 7