Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Mindhunter" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

HIT TYGODNIA: Żałoba i wielkie pakowanie w "Halt and Catch Fire"

"Halt and Catch Fire" (Fot. AMC)

"Halt and Catch Fire" (Fot. AMC)


Finał "Halt and Catch Fire" zapewne będziemy chwalić w przyszłym tygodniu (nie wyobrażam sobie, żeby mogli go zepsuć), a tymczasem wypada docenić odcinek przedostatni, "Goodwill". Godzinę wyśmienitej telewizji, w której znalazło się miejsce na wielkie pakowanie, pokazanie różnych oblicz żałoby, szaloną akcję kradzieży worka z ciuchami od organizacji dobroczynnej, a także gotowanie chili z cynamonem, zgodnie z pewnym niezwykłym przepisem. I wszystko było wyjątkowe, wszystko było po coś.

Śmierć Gordona, który bardzo często służył jako spoiwo całej grupy, sprawiła, że pozostała czwórka znów zbliżyła się do siebie, by podczas pakowania jego dobytku jakoś przezwyciężyć niezręczną ciszę i zacząć razem płakać, wspominać i przede wszystkim znów zacząć rozmawiać po ludzku. Zwłaszcza dla Donny i Cameron to był spory wysiłek, a jednak i one były w stanie w końcu odnaleźć z powrotem drogę do siebie nawzajem, przynajmniej na poziomie podstawowym.

Padło wiele ważnych słów i rzeczy, które niby cały czas wiedzieliśmy o bohaterach "Halt and Catch Fire", ale jakby nie do końca - na przykład że to samotni ludzie, którzy wciąż wracali do siebie, ale poza tym mieli trudności z nawiązywaniem przyjaźni i utrzymywaniem więzi na dłuższą metę. Moment, w którym Donna i Cameron przyznały to przed sobą, a następnie zaczęły otwarcie mówić o tym, czego chcą i czego nie chcą w życiu, to jedna z najlepszych rozmów w całym serialu.

A przecież takich magicznych, słodko-gorzkich chwil było całe mnóstwo: Bos podsuwający Joemu podstępem miskę z jedzeniem, szalony śmiech Joego i Haley w aucie po akcji z workiem, złamana Katie mówiąca Donnie, jak jej zazdrości tych wszystkich lat z Gordonem, Joanie i Haley przytulone do siebie i bliskie jak nigdy. Zdjęcia, płyty, jeszcze więcej zdjęć. I świetnie pasujące retrospekcje, pokazujące sceny z małżeńskiego życia Gordona i Donny. To było katharsis w najpiękniejszym możliwym wydaniu. Jaka szkoda, że serial, który tak nam się rozwinął, musi już się kończyć. [Marta Wawrzyn]

halt-catch-fire-408-6

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
REKLAMA