Kultowe seriale HBO, które warto zobaczyć w HBO GO

"Sześć stóp pod ziemią" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Pozostawieni"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

Najmłodszy tytuł z tego grona, bo od jego zakończenia po zaledwie trzech sezonach nie zdążył jeszcze minąć nawet rok. Rodzi się więc pytanie, czy aby na pewno zasługuje na miejsce w tak zaszczytnym towarzystwie? Według nas zdecydowanie tak – co więcej, jesteśmy przekonani, że mamy tu do czynienia z serialem, którego wielkość i znaczenie dla telewizji zostanie w pełni docenione dopiero za jakiś czas. Tak jak to miało miejsce choćby w przypadku "The Wire". Choć zestawienie to przewrotne, bo trudno o dwie bardziej różne od siebie opowieści.

"Pozostawieni" są bowiem produkcją, która w pewnym stopniu wykracza poza zwykłą telewizję. Czasem piekielnie mroczną, a kiedy indziej zadziwiająco pogodną rozprawą na temat żałoby i utraty kogoś bliskiego, ocierającą się wręcz o przeżycie o charakterze duchowym. Serialem wychodzącym od pomysłu, że oto ze świata w niewyjaśnionych okolicznościach znika 2% ludzkości (wziętym z książki współtwórcy - Toma Perrotty - na której oparto 1. sezon), a potem podążającym w sobie tylko znanych kierunkach i koncentrującym naszą uwagę na rzeczach, o jakich wcześniej w ogóle byśmy nie pomyśleli. Włącznie z kwestiami wiary, śmierci i życia w zgodzie ze sobą i całym światem, gdy tego nie da się pojąć w żaden rozsądny sposób.

Dzieło Damona Lindelofa ma różne oblicza, także bardzo ponure i trudne do zniesienia dla wielu widzów, które zaprezentowało w swojej pierwszej odsłonie. Zapewniamy jednak, że warto te kilka odcinków wytrwać, nawet jeśli macie wrażenie, że to nie jest historia dla Was, bo w "Pozostawionych" wszystko ma swój sens, miejsce i cel, do jakiego dąży. A nade wszystko dlatego, że w 2. i 3. sezonie serial zamienia się w opowieść tak niestworzoną i bez mała genialną, że obejrzeć powinien ją każdy.

Historię doskonale napisaną, poruszającą i trafiającą celnie w nasze najbardziej emocjonalne punkty. Niesamowicie pomysłową, wysmakowaną wizualnie, pełną aluzji, humoru i fenomenalnych kreacji aktorskich na czele z genialną Carrie Coon, Justinem Theroux czy Christopherem Ecclestonem. To istna ekranowa poezja, której czasem nie da się logicznie wyjaśnić, ale zawsze odczuwa się ją całym sobą. Potrafiąca złamać serce, ale równie dobrze sprawić, że popłaczecie się ze szczęścia. Jeśli szukacie najlepszej definicji serialu, który może się kryć za słowem "kultowy", to właśnie na nią trafiliście. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA