12 seriali, które warto nadrobić w święta

"Ania" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Seria niefortunnych zdarzeń"

"Seria niefortunnych zdarzeń" (Fot. Netflix)

"Seria niefortunnych zdarzeń" (Fot. Netflix)


Na koniec zostawiliśmy serial, który jest definicją dobrej rozrywki rodzinnej (i tak się składa, że właśnie powrócił z 2. sezonem). "Seria niefortunnych zdarzeń" to telewizyjna adaptacja książek Daniela Handlera, noszącego pseudonim literacki Lemony Snicket. Książki i serial teoretycznie przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, ale specyficznemu stylowi Snicketa nie da się oprzeć, nawet jeśli jest się człowiekiem w bardzo poważnym wieku.

Bo "Seria niefortunnych zdarzeń" to istna symfonia absurdu, tragedia i komedia, surrealistyczna farsa i klasyczna przygodówka w jednym. Bohaterami jest trójka dzieciaków o wiele mówiącym nazwisku Baudelaire, które po utracie rodziców w pożarze własnego domu tułają się od jednego opiekuna do drugiego, próbując znaleźć choć trochę sensu w tym pokręconym świecie i jednocześnie rozwiązując zagadkę śmierci rodziców - wplątanych w jakieś tajemnicze sprawy - oraz uciekając z rąk maniakalnego Hrabiego Olafa (Neil Patrick Harris), polującego na ich spadek.

Akcja w serialu toczy się wartko, bo każdą książkę Snicketa zmieszczono w zaledwie dwóch odcinkach, różniących się oprawą i zestawem gwiazd gościnnych. W rolach czasem na różne sposoby pogubionych, a czasem po prostu złych dorosłych, pod opiekę których trafiają dzieciaki, pojawiają się m.in. Joan Cusack, Aasif Mandvi, Alfre Woodard, Don Johnson czy Lucy Punch. Wszystkie występy są wyśmienite, a do tego cały czas towarzyszy nam Neil Patrick Harris w coraz bardziej odjechanych przebraniach i Patrick Warburton w roli superpoważnego narratora, wciąż ostrzegającego widza, żeby dalej w to nie brnął, bo czekają go same nieszczęścia.

Nieszczęścia, spotykające Klausa, Wioletkę i Słoneczko Baudelaire'ów, rzeczywiście potrafią być okrutne. "Seria niefortunnych zdarzeń" podchodzi do swoich dziecięcych czytelników i widzów w dorosły sposób, nie oszczędzając im niczego, ale też tłumacząc ludzkie zachowania (jak również trudniejsze słówka). I po drodze ucząc ciekawości świata oraz miłości do książek, w których dzieciaki zawsze znajdują ważne odpowiedzi. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA