Najbardziej oczekiwane nowe seriale jesieni 2018

"Maniac" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

7. "1983"

Fot. Netflix

Fot. Netflix

Polski serial Netfliksa - i wszystko jasne. Nie to, że spodziewamy się po nim cudów, ale spodziewamy się po nim jednego: że będzie w stanie osiągnąć coś, czego żaden polski serial nie osiągnął, a mianowicie sprzedać się na całym świecie. A to oznacza, że prawdopodobnie powinien być nie tyle superambitny, ile mainstreamowy, mówiący językiem zrozumiałym dla widzów z całego świata i osadzony w jakiejś popkulturowej wersji polskiej rzeczywistości.

I wydaje nam się, że jest na to szansa z kilku powodów. Po pierwsze, pomysłodawca, showrunner i scenarzysta "1983" to nie Polak, tylko Amerykanin mieszkający w Warszawie, Joshua Long. Po drugie, w ekipie reżyserek jest Agnieszka Holland, która jako jedyna twórczyni z Polski ma ogromne doświadczenie na planie najlepszych zagranicznych seriali, jak "The Wire" czy "House of Cards". Po trzecie, tematyka prezentuje się, co tu dużo mówić, atrakcyjnie.

W skrócie, pierwszy polski serial Netfliksa to historia z gatunku political fiction, która toczyć się będzie na dwóch płaszczyznach czasowych: w roku 1983 roku, kiedy pogrzebane zostały szanse Polski na wyzwolenie spod radzieckich rządów, i w 2003 roku, kiedy to w kraju nad Wisłą wciąż panuje komunizm. Pewien student prawa do spółki ze skompromitowanym oficerem śledczym odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i państwo policyjne w Polsce - i tak rusza lawina zdarzeń.

Oczywiście, brzmi to jak przepis raczej na szybki thriller niż wybitne dzieło, które będzie w stanie rywalizować z najlepszymi serialami w historii. Ale możliwe, że tego nam właśnie trzeba, żebyśmy przebili się do świadomości światowych fanów popkultury. A dla Polaków będzie klimat PRL-u, ładnie sfilmowane (wierzymy w Netfliksa!) polskie miasta i znakomita obsada, w której pierwsze skrzypce zagrają Robert Więckiewicz z Maciejem Musiałem. Czekamy! [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
REKLAMA