12 seriali szpiegowskich, które warto teraz oglądać

"Homeland"/"Nielegalni"/"Odpowiednik" (Fot. Showtime/Canal+/Starz)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Tej jesieni naszą wyobraźnią zawładną polscy szpiedzy. Z okazji premiery serialu "Nielegalni" – 21 października o godz. 21:30 w ramach pasma odkodowanego Canal+ – zrobiliśmy przegląd najlepszych produkcji o agentach wywiadu. Ze względu na to, że to szeroki temat, tym razem wybraliśmy same nowe tytuły – takie, które są wciąż emitowane albo zakończyły się rok, dwa lata temu.

"Nielegalni"

Przegląd nowoczesnych szpiegowskich historii na małym ekranie zaczynamy od nowego polskiego serialu Canal+, na który od lat czekali czytelnicy książek Vincenta V. Severskiego. Ale ta adaptacja nie jest tylko dla nich. "Nielegalni" spodobają się każdemu, kto lubi szybkie tempo, skomplikowane międzynarodowe intrygi i sceny akcji w stylowej oprawie. Takiego serialu, zrealizowanego na światowym poziomie i sprawnie przekraczającego granice, także językowe – bohaterowie częściej mówią po angielsku i rosyjsku niż po polsku – jeszcze w Polsce nie było.

I to jeden z powodów, dla których warto zainteresować się thrillerem od Canal+. Drugim jest sama historia, o której jakość obawiać się nie musimy, ponieważ scenariusz oparty jest na popularnych powieściach. Severski zna ten świat od podszewki, bo zanim został pisarzem, przez ponad dwie dekady pracował jako oficer wywiadu, działający w dużej mierze za granicą. Historie, które opowiada, i postacie, które stworzył, to jego własne doświadczenia w pigułce. Teraz ci bohaterowie ożywają na ekranie w znakomitych kreacjach aktorskich Grzegorza Damięckiego, Agnieszki Grochowskiej, Filipa Pławiaka, Andrzeja Seweryna, Sylwii Juszczak i innych.

Grzegorz Damięcki, znany m.in. z roli Grzegorza Molendy w 1. sezonie "Belfra", wciela się tutaj w Konrada Wolskiego, agenta, w którym wydaje się być dużo samego Severskiego. Choć autor "Nielegalnych" zaprzecza jakoby był "prawdziwym Wolskim", przyznaje, że jest to człowiek, który przeżywa sytuacje dobrze mu znane, odczuwa podobne emocje i mówi dialogami, jakie on sam słyszał, wykonując pracę w wywiadzie. Krótko mówiąc, mamy tu postać agenta z krwi i kości, a Damięcki znów gra jak z nut.

W dwóch pierwszych odcinkach, które już widziałam, niewiele było Agnieszki Grochowskiej, wcielającej się w postać szefowej Konrada (to na nią czekałam najbardziej i zapewniono mnie, że potem jej rola będzie większa), za to fantastyczną niespodzianką okazał się Filip Pławiak, grający agenta z Białorusi o pseudonimie Travis. Aktorzy sprawnie posługują się trzema językami na zmianę, a serial przeskakuje z miejsca na miejsce, wciągając widza w międzynarodową grę wywiadów.

Intryga w "Nielegalnych" jest skomplikowana i rozległa, także w sensie geograficznym, bo akcja serialu dzieje się w Warszawie, Stambule, Sztokholmie oraz Mińsku. W porównaniu z książkami dokonano pewnych zmian i uproszczeń, ale to wciąż produkcja z wyższej półki. Oderwanie się od ekranu grozi pogubieniem się – zwłaszcza na początku i zwłaszcza jeśli nie znacie powieści – ale dobra wiadomość jest taka, że nie będziecie chcieli się odrywać. "Nielegalni" wciągają i trzymają na krawędzi fotela, jak na porządny thriller szpiegowski przystało.

Scenariusz serialu, napisany przez Macieja Kubickiego, Bartosza Staszczyszyna i Dorotę Jankojć-Poddębniak, to misterna robota, zaś reżyserzy, Leszek Dawid i Jan P. Matuszyński, zadbali o sprawną realizację. "Nielegalni" wyglądają nowocześnie, mają swój styl i wypadają bardzo dobrze na europejskim tle. A wśród najlepszych polskich seriali wyróżniają się już samą tematyką, bo stanowią wyłamanie się z panującej ostatnio mody na ponure kryminały.

Wszystko to razem składa się na kolejną wartą uwagi polską produkcję Canal+. Dwuodcinkowa premiera w telewizji będzie miała miejsce 21 października o godz. 21:30 w ramach pasma odkodowanego Canal+. Abonenci nc+ mogą obejrzeć serial już teraz – i to aż trzy odcinki, które dostępne są od soboty 20 października w serwisach nc+ GO TV i nc+ GO w ramach kolekcji Canal+ VOD. Zaś w każdą kolejną sobotę od godz. 20:00 abonenci platformy nc+ będą mogli zobaczyć nowe odcinki serialu z ponad tygodniowym wyprzedzeniem w stosunku do premiery antenowej.

I na tym nie koniec, bo trzy odcinki trafią także do Player+ w niedzielę 21 października o godz. 23:20. Każdy kolejny będzie pojawiał się w serwisie z tygodniowym wyprzedzeniem, zaraz po emisji poprzedniego odcinka na antenie Canal+. Z kolei widzowie bez wykupionego abonamentu Canal+ będą mogli obejrzeć pierwszy odcinek za darmo przez tydzień od 22 października na stronie nielegalni.canalplus.pl oraz w nc+ GO. Będzie on dostępny również w serwisie onet.pl oraz w Player+ bez potrzeby rejestracji konta już 21 października od godz. 22:30.

Jak widzicie, Canal+ zadbał o to, żeby wszyscy mieli szansę zapoznać się z "Nielegalnymi", a my Wam mówimy, że warto. To rozrywka na wysokim poziomie, którą docenią nie tylko czytelnicy Severskiego. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA