12 seriali szpiegowskich, które warto teraz oglądać

"Homeland"/"Nielegalni"/"Odpowiednik" (Fot. Showtime/Canal+/Starz)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Deutschland 83"

"Deutschland 83" (Fot. Sundance TV)

"Deutschland 83" (Fot. Sundance TV)

Wczoraj miała miejsce premiera "Deutschland 86" (niestety, na razie tylko w Niemczech) i to dobra okazja, żeby zainteresować się tą historię. Ale żeby móc ją oglądać ze zrozumieniem, powinniście zacząć od "Deutschland 83", którego "Deutschland 86" jest sequelem. Serial znajdziecie na Amazonie i jeśli już zdecydujecie się go odpalić, zdziwicie się, jakie świetne rzeczy powstawały za naszą zachodnią granicą na kilka lat przed "Dark".

"Deutschland 83" to stylowy serial szpiegowski w klimatach retro. Rzecz się dzieje w 1983 roku, niedługo po tym, jak Ronald Reagan nazwał Związek Radziecki imperium zła. 24-letni Martin (Jonas Nay) jest częścią tego imperium – mieszka w Berlinie Wschodnim, pracuje dla Stasi i za chwilę zostanie wysłany na Zachód, za Żelazną Kurtynę, by szpiegować Amerykanów i ich sojuszników. Jedzie niechętnie, po to by pomóc chorej matce. A potem sprawy się komplikują i chłopak poznaje świat, jakiego jeszcze nie widział, oraz staje się częścią awantur, jakie mu się nie marzyły.

"Deutschland 83" łączy w sobie różne gatunki, bo to i opowieść o szpiegach, i o dojrzewaniu, i o czasach, które wielu Niemców wciąż świetnie pamięta. Świetnie zrealizowana, klimatyczna, pełna nostalgicznego uroku i zwykłych, ludzkich emocji zaplątanych w wielką politykę. A przede wszystkim szalenie wciągająca, bo młody agent szybko wplątuje się w spore tarapaty i orientuje się, że aby przeżyć, musi podszkolić się w sztuce szpiegowania.

"Deutschland 83" patrzy na szpiega jak na człowieka – zakochanego chłopaka, członka rodziny, syna chorej matki. To nie jest żaden jednowymiarowy agent "tych złych", to przede wszystkim zwykły dzieciak wmieszany w coś, co wydaje się go przerastać. Jest w serialu kawał porządnego dramatu obyczajowego, a także sporo historii i geopolityki z czasów, kiedy Polska znajdowała się za Żelazną Kurtyną. A wszystko to w pięknej, klimatycznej oprawie. Warto! [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12