Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"House of Cards" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8

HIT TYGODNIA: "Mała doboszka", czyli piękna historia szpiegowska

"Mała doboszka" (Fot. BBC)

"Mała doboszka" (Fot. BBC)

"Piękny" nie jest określeniem, które zwykle przychodzi do głowy jako pierwsze, gdy myślimy o serialu szpiegowskim. Tym większym zaskoczeniem był dla nas seans "Małej doboszki" – ekranizacji powieści Johna le Carré'a, która z pełnego intryg thrillera uczyniła produkcję pod wieloma względami wyjątkową.

Choć na pierwszy rzut oka wcale na taką nie wygląda, bo osadzone w końcówce lat 70. starcie izraelskich szpiegów z palestyńskimi terrorystami nie brzmi szczególnie oryginalnie. Ba, nawet zaangażowanie do sprawy mającej działać pod przykrywką młodej brytyjskiej aktorki niewiele tu zmienia. Różnicę robi jednak styl, w jakim cała ta historia jest opowiadana.

Zaczynamy wprawdzie od wybuchu, ale potem akcja wcale nie przyspiesza, zamiast tego pozwalając nam zanurzyć się po szyję w tutejszym klimacie. Gdyby nie to, że główny wątek wciąż do nas wraca za sprawą izraelskiego superszpiega Martina Kurtza (Michael Shannon), można by zapomnieć, o jaką stawkę toczy się gra. W końcu kto przejmowałby się terrorystami, gdy w cudownych greckich sceneriach rozgrywa się nietypowy romans pomiędzy Alexandrem Skarsgårdem a Florence Pugh?

Dokąd on prowadzi, staje się jasne dopiero pod koniec premierowego odcinka, który mieszając nieprzystające do siebie konwencje, sprawia, że powoli wsiąkamy w ten na poły do bólu realistyczny, a na poły magiczny świat. Nie pędzi na złamanie karku i nie buduje skomplikowanej fabuły, ciesząc oko detalami (żółta sukienka!), urzekając atmosferą subtelnego erotyzmu, a gdy trzeba, nieco przyspieszając. Prosimy więcej! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8