Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2018

"Wspaniała pani Maisel" (Fot. Amazon)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Zawsze jest trochę dziwnie, kiedy po podsumowaniach roku zabieramy się za podsumowania grudnia. Niemniej jednak każda okazja, żeby docenić "Wspaniałą panią Maisel", jest dobra!

10. "Odpowiednik" (powrót na listę)

"Odpowiednik" (Fot. Starz)

"Odpowiednik" (Fot. Starz)

Ostatnie miejsce w grudniowym rankingu, gdy na nadmiar wartych uwagi tytułów nie możemy narzekać, nie jest pewnie wielkim powodem do chwały. Ale bynajmniej nie zamierzamy "Odpowiednika" krytykować, zwłaszcza że podobnie jak w poprzednim sezonie, tak i teraz ta szpiegowska historia z nutą science fiction rozpędza się z odcinka na odcinek.

W zeszłym miesiącu zobaczyliśmy cztery, w których powoli zazębiały się historie z dwóch równoległych rzeczywistości. Rozdzielenie Howardów (jak zawsze świetny J.K. Simmons), z których jeden utknął w życiu swojego sobowtóra, a drugi trafił do dość nietypowego więzienia, wpłynęło wprawdzie nieco na dynamikę i dramaturgię zdarzeń, ale już zaczyna być widoczne, że wkrótce zbierzemy tego owoce. Bo że obydwie historie w końcu się spotkają, jest raczej oczywiste, ale już przewidzieć tego konsekwencji nie sposób.

Choć można się domyślać, że będą one poważne choćby dla Emily (Olivia Williams), którą teraz także oglądamy w podwójnej roli, patrząc jak w jednej i drugiej wersji dowiaduje się coraz więcej na swój temat (albo swojej odpowiedniczki, zależy jak na to patrzeć). I jest w tym wszystkim sporo emocji, zwłaszcza w "naszym" świecie, gdzie wybudzona ze śpiączki kobieta próbuje przypomnieć sobie, kim była, a jednocześnie odbudować relacje z mężem, nie wiedząc, że to nie on. Wszystko jasne?

Pewnie nie do końca, ale rzecz w tym, że twórcy "Odpowiednika" wyglądają na takich, którzy naprawdę wiedzą, co robią, mając wszystko dokładnie zaplanowane. Wystarczy tylko pozwolić im się wciągnąć w tę historię, nieco pogłówkować, spinając ze sobą poszczególne wątki, a efekt powinien być zadowalający. Na razie na tyle, by zamykać naszą listę, ale za miesiąc? Kto wie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA