Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2018

"Wspaniała pani Maisel" (Fot. Amazon)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

8. "The ABC Murders" (nowość na liście)

"The ABC Murders" (Fot. BBC)

"The ABC Murders" (Fot. BBC)

Do kolejnej adaptacji książki Agathy Christie Sarah Phelps podeszła z jeszcze większą odwagą niż wcześniej, a efekt, chociaż do pewnych rozwiązań mamy zastrzeżenia, był wart podjętego takiego ryzyka i narażenia się zagorzałym zwolennikom kanonicznych wersji. Ale trzeba wyzbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń w kwestii wizerunku i życia Herkulesa Poirota, by docenić nową wersję "The ABC Murders".

Belgijski detektyw nie jest tu bowiem pociesznym cudzoziemcem z zadbanym wąsem, a upadłym herosem, starym człowiekiem zapomnianym przez świat. Ma twarz Johna Malkovicha, który tę legendarną postać buduje od nowa, nie korzystając z doświadczeń Davida Sucheta. Bohaterowi powieści Christie dopisano tu też sporo do biografii, na pierwszy plan wysuwając tak dziś aktualną kwestię uchodźstwa.

Odświeżanie klasycznego kryminału, by eksponował pierwszoplanowe i dziś wątki społeczne, wypada tu chwilami łopatologicznie, ale trzeba przyznać, że to przynajmniej zupełnie inna adaptacja Christie niż te znane wcześniej. Sprawa kryminalna, zagmatwana i wypełniona znanymi twarzami (między innymi Rupert Grint, Eamon Farren, Shirley Henderson i Andrew Buchan), schodzi na drugi plan, bo najważniejsza jest kondycja coraz bardziej ksenofobicznej Anglii i osamotniony Poirot w jej realiach.

W wyreżyserowanej przez Alexa Gabassiego adaptacji chodzi o ludzi i ich złożone historie, a zbrodnia to tylko sposób na pokazanie możliwie wielu perspektyw. To raczej miniserial dla zwolenników oryginalnych pomysłów na reaktywację klasyki oraz fanów powolnych psychologicznych dramatów, a nie pełnych akcji kryminałów. Ogląda się może bez wielkiego zachwytu, ale ze sporym uznaniem. Na 8. miejsce w nieco leniwym serialowo grudniu to zdecydowanie wystarczy. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10