Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Detektyw" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

KIT TYGODNIA: "Proven Innocent", czyli podstawowy serial prawniczy

"Proven Innocent" (Fot. FOX)

"Proven Innocent" (Fot. FOX)

Jeśli brakuje wam ostatnio seriali o prawnikach, "Proven Innocent" raczej tej luki nie zapełni. I nie chodzi tylko o to, że to prościutki procedural bez większych ambicji. Takie seriale też mają rację bytu, jeśli są dobrze zrobione. Ten nie jest.

Produkcja telewizji FOX to bardzo poważna historia Madeline Scott (Rachelle Lefevre, "Pod kopułą"), która jako nastolatka została wraz z bratem skazana za morderstwo przyjaciółki. Po odsiedzeniu dziesięciu lat została uniewinniona, poszła na studia prawnicze i misją swojego życia uczyniła pomaganie takim jak ona – niewinnym osobom, skazanym na długie lata odsiadki. I dokładnie to robi, ze śmiertelną powagą, bez cienia finezji i nie przejmując się jakimikolwiek realiami, bo po co, skoro to tylko serial stacji ogólnodostępnej.

Po drugiej stronie barykady znajduje się surowy aż do przesady prokurator grany przez Kelseya Grammera, który przynajmniej w jakimś stopniu powtarza tutaj rolę z "Bossa". To właśnie on skazał kiedyś Madeline i to z nim prawniczka musi mierzyć się w sądzie. Pierwszy odcinek robi z niego jednowymiarowego łotra, ale niewykluczone, że potem sprawy staną się trochę bardziej skomplikowane.

Wątpię jednak, żeby ktokolwiek to zobaczył. "Proven Innocent" miało fatalne otwarcie – już na dzień dobry publika oznajmiła, że nie chce tego oglądać. I słusznie. To nie jest druga "Żona idealna" ani "Suits", to tak nadęty, że aż kuriozalny serial o poszukiwaniu sprawiedliwości w systemie, który często się myli. Co być może miałoby rację bytu, gdyby przybrało choć trochę atrakcyjniejszą, mniej banalną formę, a bohaterowie mieli w sobie cokolwiek z prawdziwych ludzi.

Pilota obejrzałam głównie dla obsady (i dlatego, że ktoś musiał), bo prócz Lefevre i Grammera marnuje się tutaj m.in. Vincent Kartheiser, czyli Pete z "Mad Men". Dla dobra całej tej trójki najlepiej, żeby "Proven Innocent" zostało jak najszybciej skasowane i zapomniane. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9
REKLAMA