Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Złote życie" – serial węgierski

"Złote życie" (Fot. HBO)

"Złote życie" (Fot. HBO)

"Złote życie" ("Aranyélet"), węgierski serial HBO, doczekał się już trzech sezonów. I trudno się dziwić, historia klanu Miklósi świetnie wpisuje się bowiem w mroczne i ambitne europejskie produkcje tej stacji. "Złote życie" dobrze łączy wątki mafijne lub dotyczące mniejszych przekrętów z porządną opowieścią o bardzo nieporządnej rodzinie.

Attila (Szabolcs Thuróczy) to całkiem poczciwy mąż i ojciec, ale dał się kiedyś wciągnąć w nielegalne interesy kumpla z młodości, Endre Hollósa (Zsolt Anger). Wszelkie próby rozpoczęcia życia poza światem przestępczym okazują się nieudane, wymagałoby to bowiem obniżenia standardu życia, a ambitna Janka (Eszter Ónodi), żona Attili, nie zamierza być biedna i oczekuje, że mąż odrzuci wszelkie skrupuły.

Są tu też nastoletnie dzieci tej pary, Mira(Laura Döbrösi) i Márk (Renátó Olasz). Ona uczy się, że bycie grzeczną dziewczynką nie ocali jej przed kłopotami, on natomiast chciałby bez względu na koszty osiągnąć coś w interesach, by zaimponować dziewczynom i kolegom. Od małego ucząc się od rodziców, jak oszustwem uzyskać to, czego się chce, wybrali różne drogi. Mira chce się odciąć od rodzinnych przekrętów, Márk najchętniej wszedłby w nich na wyższy poziom, naśladując Endre, a nie pełnego wątpliwości ojca.

Wątki kryminalne wypadają nieźle, ale najciekawsze w "Złotym życiu" są postacie i ich motywacje, często mające korzenie w wychowaniu – czy to w socjalizmie, gdy nie było nic, czy dziś, kiedy jest wszystko, ale rządzą bogaci. Środkowoeuropejskie realia i wątki gospodarczych przemian wywołujących frustrację wydadzą się polskiemu widzowi pewnie dość znajome, a równocześnie węgierska specyfika może urozmaicić seans.

To historia dobrze zagrana, nakręcona profesjonalnie i z dbałością o detale. Już sama czołówka stanowi przykład, że twórcy mają przemyślaną koncepcję "Złotego życia" jako serialu, w którym rodzinne konflikty i przestępczy proceder nierozerwalnie się łączą. Ciekawa propozycja dla wszystkich, którym niestraszna jest wielowątkowa drama rodzinna z kryminalnym tłem.

"Złote życie" jest dostępne na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12