Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Babylon Berlin" – serial niemiecki

"Babylon Berlin" (Fot. Sky1)

"Babylon Berlin" (Fot. Sky1)

Tytuł najdroższego serialu nieanglojęzycznego zobowiązuje i w kosztującej 40 milionów dolarów (za dwa sezony, które kręcono jednocześnie) niemieckiej produkcji ten przepych zdecydowanie widać. Ekranizacja powieści autorstwa Volkera Kutschera przenosi nas do Berlina z 1929 roku i opowiada historię Gereona Ratha (Volker Bruch), młodego inspektora z wydziału obyczajowego policji, który stopniowo wsiąka w ówczesny klimat niemieckiej stolicy, odkrywając z niemałym zaskoczeniem jej mroczne tajemnice i dekadenckie rozrywki.

To samo można powiedzieć o widzach, bo "Babylon Berlin" to jedna z tych telewizyjnych opowieści, które mogą zmienić wasze wyobrażenie o pewnym historycznym miejscu i okresie. Serial autorstwa Toma Tykwera, Achima von Borriesa i Henka Handloegtena przedstawia miasto ciągle mocno odczuwające skutki I wojny światowej, pełne koszmarnej biedy i ludzi zmuszonych do chwytania się każdego rodzaju zajęć, a zarazem bawiące się, tańczące i poddające hedonistycznym przyjemnościom w nieprzystających do ponurej codzienności kabaretach.

Ten świat poznajemy wraz z młodym stróżem prawa i towarzyszącą mu Charlotte Ritter (Liv Lisa Fries) – ambitną dziewczyną próbującą na wszelkie sposoby wyrwać się z nędzy – i trzeba przyznać, że to bez dwóch zdań najlepszy element "Babylon Berlin". Twórcy nie prezentują nam bowiem pobieżnie kulisów tamtej rzeczywistości, ale wrzucają w jej sam tętniący życiem środek, dosłownie porywając do tańca. Całe sekwencje są tu niczym wyrwane z innej bajki spektakle i już tylko dla nich zdecydowanie warto się z tą produkcją zapoznać.

Ale to oczywiście nie wszystko, bo na przestrzeni szesnastu odcinków i dwóch sezonów (trzeci w drodze, premiera w tym roku) nie brakuje atrakcji, tajemnic, polityki i różnorodnych wątków, nawet takich pozornie tutaj niepasujących. Wszystko jednak składa się na wyjątkowo barwną, obdarzoną niezwykłym charakterem ekranową mozaikę i portret czasów, które lada moment miały zostać zastąpione przez znacznie mroczniejszy okres historii. "Babylon Berlin" może być niezłym sposobem, by zobaczyć, dlaczego do tego doszło. [Mateusz Piesowicz]

"Babylon Berlin" jest dostępny na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA