Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Derry Girls" – serial północnoirlandzki

Derry Girls sezon 2

"Derry Girls" (Fot. Channel 4)

"Derry Girls" jest zdecydowanie jedną z najzabawniejszych komedii, jakie widzieliśmy w ostatnich miesiącach. To tym bardziej zaskakujące, że mamy do czynienia z serialem o dorastaniu w czasie konfliktów zbrojnych w Irlandii Północnej, więc czasem tematy okazują się zupełnie niewesołe.

Lisa McGee napisała jednak swój sitcom tak, że chociaż ta opowieść, zwłaszcza pod koniec 1. serii, potrafi dać do myślenia i wzruszyć, to przez większość czasu przede wszystkim bawi do łez. Główna bohaterka, Erin (Saoirse-Monica Jackson), pakuje się bowiem w sytuacje tak absurdalne, że nawet jeśli ktoś niejedną komedię w życiu obejrzał, może być zaskoczony spiętrzeniem dziwnych wydarzeń, które potrafią tu nastąpić na skutek różnych nieporozumień albo drobnych intryg ambitnej nastolatki.

Fenomenalnie wypada też paczka Erin, czyli jej kuzynka, Orla (Louisa Harland), przyjaciółki, Clare (Nicola Coughlan) i Michelle (Jamie-Lee O'Donnell), oraz kuzyn drugiej z nich, James (Dylan Llewellyn), który na własne nieszczęście pochodzi z Anglii. Do tego doskonały dalszy plan, na czele z dyrektorką katolickiej szkoły, siostrą Michael (Siobhan McSweeney), której tylko w niewielkim stopniu ustępują zwariowane rodziny nastoletnich bohaterów.

Przyjazd rówieśników z Czarnobyla, płaczące posążki w kościele, imprezy i egzaminy… Życie w Derry upływa pod znakiem codziennych problemów okresu dojrzewania, chociaż w tle wciąż czyhają mniej zwyczajne zagrożenia, często uzbrojone po zęby. Spojrzenie na tamten czas z dzisiejszej perspektywy okazuje się szansą na obnażenie licznych stereotypów, którym hołdują bohaterowie, ale i pokazanie powolnego przełamywania uprzedzeń.

Połączenie tęsknoty za urokiem lat 90. ze świadomością, że nie wszystko wyglądało wtedy idealnie, wypada przekonująco, a łzom ze śmiechu może towarzyszyć czasem łza na poważnie. To zaledwie sześć krótkich odcinków, które mijają błyskawicznie. Na szczęście Channel 4 już 5 marca startuje z nową serią, więc jeśli ktoś jeszcze nie nadrobił pierwszej, to zdecydowanie polecamy. [Kamila Czaja]

1. sezon "Derry Girls" jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA