Najlepsze seriale europejskie, które warto teraz oglądać

Babylon Berlin/Genialna przyjaciółka/Dom z papieru (Fot. HBO/Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"W pułapce" – serial islandzki

"W pułapce" (Fot. RÚV)

"W pułapce" (Fot. RÚV)

Żadna lista wartych uwagi europejskich seriali nie może się obejść bez chociaż jednego skandynawskiego kryminału. My stawiamy na islandzkie "W pułapce" (lub jak wolicie "Trapped" albo "Ófærð"), czyli produkcję już u nas wielokrotnie chwaloną, ale że niedawno doczekała się ona 2. sezonu, to zdecydowanie warto do niej wrócić.

Tym bardziej, że w temacie klimatycznych morderczych historii nie znajdziecie wielu lepszych pozycji, a już z pewnością żadnej z równie spektakularnymi krajobrazami przykrytymi grubą warstwą śniegu. Akcja rozgrywa się bowiem w miasteczku Seyðisfjörður we wschodniej Islandii, które ze względu na warunki pogodowe zostało odcięte od świata w najmniej sprzyjającym momencie – gdy z wody wyłowiono zmasakrowane ludzkie ciało. Lokalni stróże prawa pod przywództwem komisarza Andriego Ólafssona (Ólafur Darri Ólafsson) stają więc przed nie lada wyzwaniem, musząc wyjaśnić sprawę zahaczającą o coś większego niż lokalne porachunki.

"W pułapce" to przede wszystkim absolutnie wyjątkowa atmosfera izolacji, a nawet klaustrofobii (niezapomniane sceny potężnych burz śnieżnych), sprzyjająca budowaniu poczucia osaczenia i podskórnego zagrożenia. Dodając do tego satysfakcjonującą kryminalną fabułę, nie zostaje nic innego, niż z kubkiem gorącej herbaty w ręku śledzić w napięciu rozgałęziającą się w różnych kierunkach historię.

Druga odsłona serialu już na pierwszy rzut oka różni się od poprzedniej, zastępując arktyczne scenerie nieco bardziej przyjaznymi, ale bynajmniej nie odbiera to jej uroku – w końcu Islandia pozostaje Islandią i nadal jest bardzo wdzięcznym obiektem dla kamery. Reszta pozostaje jednak bez większych zmian, serwując nam na sam początek przerażające przestępstwo i stopniowo wszystko komplikując.

Wielka polityka miesza się więc ze sprawami społecznymi i rodzinnymi, a że w centrum znów mamy naszego znajomego policjanta o posturze niedźwiedzia polarnego i jego współpracowników, to szybko czujemy się jak w domu. Pozostaje czekać na polską premierę, w międzyczasie przypominając sobie 1. sezon. Tylko pamiętajcie o przykryciu się kocem! [Mateusz Piesowicz]

1. sezon "W pułapce" jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA