10 seriali opartych na faktach, które warto zobaczyć

Fot. Netflix/HBO/TNT

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

American Crime Story

Serial Ryana Murphy'ego, który doczekał się do tej pory dwóch bardzo od siebie różnych, ale w tym samym stopniu obsypanych nagrodami sezonów, i na tym nie zamierza kończyć. Telewizja FX zapowiedziała "American Crime Story: Impeachment", czyli 3. sezon opowiadający o aferze z Billem Clintonem i Monicą Lewinsky. A czemu warto zobaczyć dwa poprzednie?

Debiutancki sezon "American Crime Story", przypominający sprawę O.J.-a Simpsona, którą żyła Ameryka w połowie lat 90., był prawdziwym objawieniem. I nie chodzi tylko o to, że dobrze odtworzył tamte wydarzenia, wciągając widzów ponownie w prawniczy thriller, którego szczegóły wielu z nas mniej lub bardziej kojarzy. Przedstawiając na nowo Marcię Clark w kreacji Sarah Paulson, serial po latach oddał pani prokurator sprawiedliwość, czyniąc z niej bohaterkę, którą była.

Wciągająca intryga, wnikliwe ukazanie społecznych problemów tamtych czasów, od podziałów rasowych i seksizmu poczynając, na kulcie celebrytów kończąc, i wreszcie aktorski dream team – tym podbiło publikę "American Crime Story". To od tego serialu zaczęła się wielka kariera Sterlinga K. Browna, to ACS przekonało nas, że David Schwimmer potrafi być świetnym aktorem dramatycznym, to tutaj Courtney B. Vance dosłownie szalał jako Johnnie Cochran. A przecież w obsadzie byli jeszcze Cuba Gooding Jr. i John Travolta!

2. sezon, opowiadający o sprawie zabójstwa projektanta mody Gianniego Versacego przez Andrew Cunanana, jest zupełnie inny, bo skupia się mniej na śledztwie i medialnym zamieszaniu wokół sprawy, a bardziej na anatomii mordercy, w którego wcielił się znakomity Darren Criss.

Choć ten sezon też ma w obsadzie gwiazdy pierwszej wielkości, na czele z Rickym Martinem i Penélope Cruz, to właśnie opowiadana od końca historia młodego socjopaty, który postanowił zemścić się na społeczeństwie, ma tutaj największą siłę rażenia. "Zabójstwo Versace" to także opowieść o społeczeństwie lat 90. i o powszechnej homofobii, która miała swój udział w tragedii. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA