Darmowy miesiąc z HBO GO odchodzi do przeszłości. Okres próbny wciąż będzie, ale znacznie krótszy

"Gra o tron" (Fot. HBO)

0

Abonament w wysokości 19,90 zł i do tego jeszcze darmowy miesiąc próbny sprawiał, że HBO GO wypadało bardzo korzystnie na tle chociażby Netfliksa. Teraz to się zmieni.

Jeśli dostaliście maila z informacją, że bezpłatny okres próbny w HBO GO zostaje ograniczony z miesiąca do siedmiu dni, wiedzcie, że to nie fake news. Spider's Web otrzymał potwierdzenie, że nowe zasady rzeczywiście wejdą w życie, i to już wkrótce, tj. 21 października.

Miesiąc za darmo z HBO GO to już przeszłość

HBO nie wyjaśnia, skąd ta zmiana. Nie wiemy, czy dochodziło do jakiegoś rodzaju nadużyć (wiadomo, że na Netfliksie w pewnym momencie było 50 tys. pirackich polskich kont), czy po prostu HBO uznało, że czas dołączyć do innych serwisów VoD, które mają znacznie mniej liberalne zasady, jeśli chodzi o darmowy miesiąc próbny.

Przykładowo na Netfliksie nowych użytkowników wciąż wita komunikat: "W twoim kraju nie oferujemy obecnie bezpłatnego okresu próbnego". Choć polskie przedstawicielstwo platformy twierdziło, że to tylko testy, od marca nic się nie zmieniło. Darmowy miesiąc próbny na Netfliksie to już przeszłość, a przynajmniej w Polsce.

Darmowy tydzień z kolei obowiązuje na Amazon Prime Video i będzie obowiązywać na Apple TV +. Disney w tym momencie pozwala użytkownikom z Holandii testować serwis bezpłatnie aż do jego oficjalnego startu w listopadzie.

Disney+ w Polsce

W Polsce ruszają wojny streamingowe

Wiele jednak wskazuje, że platformy streamingowe będą w przyszłości raczej ograniczać przywileje użytkowników, niż rozdawać darmowe miesiące. I nie dotyczy to tylko tych, którzy wykorzystywali promocje, sprzedając "darmowe" konta za cenę niższą, niż wynosi miesięczny abonament. Disney już oznajmił, że dzielenie się kontem, czyli coś, co robią prawie wszyscy użytkownicy platform streamingowych, będzie uważane za piractwo.

Przykręcanie śruby trwa, a jednocześnie jest szansa, że w Polsce w tym sezonie ruszą wojny streamningowe z prawdziwego zdarzenia. Czyli pojawią się kolejne platformy, począwszy od Apple TV+, i zacznie się rywalizacja na ilość i jakość dostępnych treści. Sprawy do przodu powinien popchnąć zwłaszcza Disney+ z "Gwiezdnymi wojnami" i filmami Marvela. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy serwis wejdzie do Polski.

Wiadomo za to, że HBO GO nie ma na razie planów przemienić się w HBO Max. Wszystko jednak wskazuje, że mamy szansę oglądać w Polsce na HBO GO te same seriale, które w Stanach Zjednoczonych będą na HBO Max. Pytanie, jak długo bez zmian pozostanie cena, która wynosi obecnie 19,90 zł.