"Breaking Bad" zostawiło kilka niedomkniętych spraw. Oto 7 pytań, na które może odpowiedzieć "El Camino"

"El Camino: Film Breaking Bad" (Fot. Netflix)

Choć zakończenie "Breaking Bad" trudno nazwać otwartym, kilka niedokończonych spraw zostało. I nie chodzi tylko o biednego Huella, który pewnie wciąż czeka, aż po niego wrócą.

Zacznijmy od wyjaśnienia ważnej kwestii, czyli czy film "El Camino" rzeczywiście powinien odpowiadać na wszelkie możliwe pytania z "Breaking Bad" i dopowiadać to, co zostawiono niedopowiedziane. Jestem wśród tych, którzy mówią, że niekoniecznie, pozostając otwarta na to, co szykuje Vince Gilligan. W większości przypadków intencje twórców wydawały mi się jasne. Nie sądzę, żeby trzeba było potwierdzenia, że Walter White nie żyje, jestem o tym przekonana od sześciu lat.

Ale jeśli chcielibyśmy być dosłowni i zażądać odpowiedzi na absolutnie każde pytanie, które zostało po finale "Breaking Bad", to trochę tych pytań by się uzbierało i tylko niektóre dotyczą Jessego Pinkmana (Aaron Paul).

Zgodnie z oficjalnym opisem, w "El Camino: Filmie Breaking Bad" zobaczymy jak "po dramatycznej ucieczce Jesse musi pogodzić się ze swoją przeszłością, aby wykuć jakiegoś rodzaju przyszłość". Ze zwiastunów wiemy, że prawdopodobnie nie będzie to dalsza historia Jessego od A do Z, a raczej nakreślenie bezpośrednich następstw tego, co wydarzyło się w finale serialu. Jakie jeszcze tematy mogą pojawić się w "El Camino"?

1. Co powie Jesse, kiedy usłyszy o śmierci Waltera?

Breaking Bad Walter White finał

Vince Gilligan potwierdził, że Walter White nie żyje, choć moim zdaniem tego potwierdzenia nie potrzebowaliśmy. "El Camino" na pewno udzieli potwierdzenia raz jeszcze, bo trudno tego uniknąć. Strzelanina i śmierć głównego wroga publicznego w Albuquerque to wydarzenie, które za chwilę będzie na wszystkich kanałach telewizyjnych – jeśli nie wierzycie, zobaczcie, co ogląda Stary Joe w teaserze.

Nie spodziewam się zobaczyć pogrzebu Walta (Bryan Cranston) ani reakcji Skyler (Anna Gunn) czy Marie (Betsy Brandt) na jego śmierć, ale podejrzewam, że w filmie zobaczymy jakąś reakcję Jessego, kiedy dowie się, że to na pewno już koniec, pan White nie wróci. I myślę, że może to być bardziej skomplikowana reakcja, niż taniec radości na grobie dawnego nauczyciela.

2. Co się stało z beczkami pieniędzy Heisenberga?

Breaking Bad Walter pieniądze

Ile kasy miał Walt, kiedy postanowił wypisać się z narkobiznesu? Siedem beczek po 55 galonów (czyli ok. 208 litrów) każda, a w nich plus minus 80 mln dolarów. Sześć beczek ukradł mu wujek Jack ze swoją świtą, jedną Walt ocalił, zabrał ze sobą do kryjówki w New Hampshire i przywiózł z powrotem do Nowego Meksyku, tylko trochę naruszoną, zostawiając żonie i dzieciom niecałe 10 mln dolarów. Zadanie ich przekazania rodzinie White'ów dostali Gretchen (Jessica Hecht) i Elliot (Adam Godley), dawni partnerzy Walta z Grey Matter.

Choć sprawa wydaje się załatwiona – Walt zastraszył swoich dawnych przyjaciół tak, że zrobią wszystko, co im kazał – "El Camino" może potwierdzić tak by nie było żadnych wątpliwości, że rodzina White'ów dostała te pieniądze. Albo zaprzeczyć. Może też powiedzieć, co się stało z pozostałymi sześcioma beczkami pieniędzy, skoro nikt z nazistów nie przeżył. Czy dotrze do nich policja? A może odnajdzie je Jesse Pinkman?

3. Jak skończyła rodzina Waltera White'a?

Breaking Bad Skyler

Vince Gilligan odmawia udzielania odpowiedzi na pytanie, kto poza Jessem, Badgerem (Matt L. Jones) i Skinny Pete'em (Charles Baker) pojawi się w filmie, ale krąży nieoficjalna lista. Jonathan Banks sam zdradził, że Mike będzie w filmie. Nieoficjalne informacje mówią, że z dawnej obsady wrócić mają także Jesse Plemons (Todd), Robert Forster (Ed), Tess Harper (mama Jessego), Kevin Rankin (Kenny) oraz Krysten Ritter (Jane) i Bryan Cranston.

Nie ma na tej liście ani Marie, ani Skyler, ani Walta Jr. (RJ Mitte) i wydaje się bardzo prawdopodobne, że skoro to film o Jessem, żadne z nich na ekranie się nie pojawi. Ale czy "El Camino" potraktuje ich wszystkich milczeniem? Myślę, że nie i że jakieś skrawki informacji na temat dalszych losów rodziny White'ów zostaną przemycone.

4. Czy Huell wciąż jeszcze czeka na powrót Hanka?

Breaking Bad Huell

Koniec Heisenberga to także koniec Saula Goodmana (Bob Odenkirk). Barwny prawnik wylądował w Omaha pod zmienionym nazwiskiem i został pracownikiem Cinnabon, dokładnie tak jak przewidywał w swoich czarnych snach. "Better Call Saul" na pewno jeszcze będzie odnosić się do jego niewesołej przyszłości. A co z jego pracownikami? Czy Francesca (Tina Parker) wróciła do pracy w urzędzie? I czy Huell (Lavell Crawford) wciąż czeka, aż Hank (Dean Norris) po niego wróci?

5. Co się stało z Brockiem, dzieckiem Andrei?

Breaking Bad Brock

Mały Brock (Ian Posada) miał dużego pecha, że trafił na Jessego Pinkmana, podobnie zresztą jak jego matka, Andrea (Emily Rios), która została zabita przez morderczego Landry'ego, znaczy Todda w finałowej serii. Brock, wcześniej już podtruty przez Waltera, raz jeszcze przeżył, ale nie wiemy, co się z nim stało.

Znając słabość Jessego do dzieci, ten wątek powróci. Jesse, nawet jeśli sam ma kłopoty, w którymś momencie zada pytanie o to, gdzie jest teraz chłopiec, a może wręcz po niego wróci. W końcu wszystko, co się stało, jest pośrednio jego winą.

6. Kto przejmie narkotykowy światek Albuquerque?

Breaking Bad Walter Los Pollos Hermanos

Nie ma Gusa (Giancarlo Esposito), nie ma Lydii (Laura Fraser), nie ma wielkiego Heisenberga, nie ma też nazistów, a Jesse raczej do narkobiznesu nie wróci. Skąd ćpuny w Albuquerque mają teraz brać towar? Przyroda nie znosi próżni, więc prawdopodobnie dowiemy się, kto przejął terytorium i czy są to przedstawiciele któregoś z meksykańskich karteli czy może do gry wróci korporacja Madrigal.

7. Czy Jesse będzie tworzył pudełka na Alasce?

Breaking Bad Jesse ostatnia scena

Zważywszy, że Jesse ucieka i ukrywa się, a na miejscu zbrodni jest pełno jego odcinków palców, o w pełni szczęśliwym zakończeniu pewnie powinniśmy zapomnieć. Poszukiwany przez policję chłopak nie może tak po prostu zniknąć, zwłaszcza że jego życie w Nowym Meksyku pełne jest niedokończonych spraw.

Ale z drugiej strony sam Vince Gilligan kiedyś przyznał, że lubi myśleć, iż Jesse dał radę dotrzeć na Alaskę, o której od dawna marzył. Może więc jakimś cudem wspólnik Waltera pokona przeszkody i spełni marzenie o robieniu drewnianych pudełek na końcu świata? Trudno mu tego nie życzyć po wszystkich przejściach u boku pana White'a. Oryginalne zakończenie jego losów miało optymistyczny wydźwięk (Jesse wyrywa się na wolność, wydając z siebie dziki okrzyk). Zabicie go w filmie wydaje się niesprawiedliwe, łatwiej sobie wyobrazić słodko-gorzki happy end.

El Camino: Film Breaking Bad od 11 października na Netfliksie

REKLAMA