Nasze największe serialowe rozczarowania 2019 roku

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Średni brytyjski rok

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

Pamiętacie jeszcze, że na samym początku roku oglądaliśmy 5. sezon "Luthera"? A nieco później na ekranach zawitał ponownie detektyw Baptiste, którego tak polubiliśmy za czasów "The Missing"? Albo że swego czasu mieliśmy naprawdę spore oczekiwania choćby wobec "Dobrego omenu" czy "Katarzyny Wielkiej"? Bo my przypomnieliśmy sobie o tych i innych tytułach, z pewnym zaskoczeniem zauważając, że sporo naszych tegorocznych rozczarowań ma brytyjskie korzenie.

Nie chcemy rzecz jasna w stu procentach generalizować, bo to nie tak, że Brytyjczycy mają za sobą rok, o którym powinni jak najszybciej zapomnieć. Skądże, była przecież cudowna "Fleabag", były "Rok za rokiem" i "Gentleman Jack", były inne, te głośne i te skromniejsze produkcje. Całościowo nie możemy jednak pozbyć się wrażenia, że serialowa Wielka Brytania miewała znacznie lepsze okresy i bynajmniej nie miało to miejsca w telewizyjnej prehistorii.

Szukając przyczyn tego zawodu poza już wymienionymi, trafiliśmy również na kontynuacje seriali, które całkiem niedawno absolutnie nas oczarowały. Weźmy "Obsesję Eve", która w 2. sezonie wprawdzie wciąż bawiła, ale nie zafundowała emocjonalnego rollercoastera na poziomie poprzednika. Albo podobny przypadek "The End of the F***ing World", potwierdzającego również, że ciąg dalszy nie był tej historii niezbędny. Nie wspominając nawet o "Black Mirror", które zasłużyło sobie na osobny punkt.

W teorii spadek jakości może wydawać się nieznaczny, w praktyce jest jednak odczuwalny. Szczególnie przy braku klasowych następców, którzy gwarantowaliby jeśli nie podobny poziom, to chociaż świeże pomysły. Tych natomiast albo nie było wcale ("Temple", "The Widow"), albo okazywały się niewypałem ("MotherFatherSon"). Nawet wśród dramatów kostiumowych próżno szukać czegoś wyrastającego ponad znaną brytyjską solidność ("Świat w ogniu: Początki", "Les Miserables"). Każdemu może się zdarzyć nieco słabszy rok? Mamy nadzieję, że to właśnie ten przypadek. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA