Najlepsze serialowe odcinki 2019 roku (miejsca 10 – 1)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Dobre Miejsce – The Answer

dobre miejsce sezon 4

"Dobre Miejsce" (Fot. NBC)

Przed rokiem "Dobre Miejsce" na naszej liście reprezentowało "Janet(s)" – odcinek tak niezwykły, że na pewno nikomu nie trzeba go przypominać. W zestawieniu z nim "The Answer" może wyglądać wręcz skromnie, ale nie ma ani grama przypadku w tym, że ostatecznie wylądowało tylko jedną pozycję niżej. Choćby dlatego, że wywoływało całkiem podobne emocje.

A wszystko albo prawie wszystko to w tym przypadku wina Chidiego (William Jackson Harper), którego wspomnienia, zarówno te z życia, jak i licznych żyć po życiu, zdominowały odcinek. Twórcy zaś wymieszali je na tyle sprytnie, byśmy mogli otrzymać jak najpełniejszy obraz bohatera, o którym wbrew pozorom nie wiedzieliśmy tak wiele. Koszmarna nieumiejętność podejmowania decyzji, ogromna wiedza na temat etyki i filozofii, kilka szczegółów z życia, ale to wszystko. "The Answer" nie tylko uzupełniło naszą wiedzę na jego temat, co wręcz rzuciło na niego nowe światło.

I tak, najpierw zobaczyliśmy pewnego ośmiolatka, który uwierzył, że jego doskonały filozoficzny wywód zapobiegł rozwodowi rodziców. Potem ten sam dzieciak wyrósł na dorosłego mężczyznę, którego całe życie zostało tak zdeterminowane przez to wydarzenie, że nauczył się szukać jednego właściwego rozwiązania każdego problemu. Wreszcie, już po śmierci, ciągle ten sam choć mający za sobą kilkaset różnych wersji własnego życia bohater, dojrzał wreszcie do zrozumienia, że nie ma czegoś takiego, jak jedna odpowiedź. A jednocześnie jest ona całkiem jasna i ma na imię Eleanor.

najlepsze seriale 2019

Można by zatem powiedzieć, że "Dobre Miejsce" poszło oczywistą ścieżką, kierując się znów ku łączącemu Chidiego i Eleanor uczuciu. Odrobiliśmy już jednak lekcję i wiemy, że odpowiedź nigdy nie jest taka prosta. Bo owszem, związek tych dwojga stanowi kluczowy element całości, ale równocześnie przypomina o bardzo ludzkich podstawach całej tej nieziemskiej afery.

O tym, że jako ludzie jesteśmy sobie nawzajem coś winni – czy to wobec nieznajomych, czy przyjaciół, czy jak w tym przypadku, najważniejszych osób w naszym życiu. Co więcej, musimy nad tym pracować każdego dnia, wciąż na nowo, bo w relacjach z innymi nigdy nie jest tak, że coś zyskuje ostateczną odpowiedź i dobiega końca. Na szczęście są ludzie, dla których warto bez przerwy się starać. Dobrze że są też seriale, które nam o tym przypominają. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10