Najlepsze serialowe odcinki 2019 roku (miejsca 10 – 1)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Barry – ronny/lily

najlepsze seriale 2019

"Barry" (Fot. HBO)

Ten odcinek trzeba zobaczyć, aby w niego uwierzyć. Dlatego czytelników, którzy nie widzieli najlepszej odsłony 2. sezonu "Barry'ego", zachęcam do przerwania czytania, obejrzenia odcinka i powrotu tutaj. Nawet jeśli w życiu nie widzieliście żadnego innego odcinka komedii HBO. "ronny/lily" to bowiem z jednej strony fantastyczne pół godziny idealnie wpisujące się w podróż aktora-płatnego zabójcy w nowej serii, a z drugiej absolutnie szalony, perfekcyjnie wyreżyserowany i zabójczo śmieszny minifilm.

Dla "Barry'ego" zadanie zabicia tytułowego Ronny'ego ma być "ostatnią robotą", po której już absolutnie nikogo nie skrzywdzi. Ale jak to w tej tragikomedii bywa, od przeszłości i starych nawyków nie da uwolnić się tak łatwo, jak by tego sobie życzył główny bohater. I to nawet jeśli intencje Barry'ego wydają się szlachetne, szczególnie gdy oferuje Ronny'emu alternatywę – nie zostanie zamordowany, ale ma wyjechać na rok do Chicago. To, co dzieje się po tej nietypowej propozycji, można opisać tylko jako nieustające szaleństwo.

"ronny/lily" zapewnia Billowi Haderowi okazję do zabłyśnięcia nie tylko w roli aktora, ale i reżysera. W tym półgodzinnym odcinku Hader raczy widzów scenami akcji, których nie powstydziłyby się najlepsze gatunkowe produkcje Hollywood. A wszystko to podszyte nadzwyczajną dawką absurdalnego humoru, szczególnie kiedy do gry wchodzi druga bohaterka z tytułu odcinka, czyli Lily – dziecko, a może raczej wcielenie dzikiego zwierzęcia, które nie ma zamiaru odpuścić bez walki.

Historia nieudanej misji w "ronny/lily" w mistrzowski sposób pogłębia portret swojego tragicznego głównego bohatera, umiejętnie wraca do jego wojennych traum, jeszcze bardziej problematyzuje relację z Fuchesem, a przede wszystkim zapewnia rozrywkę na tak mistrzowskim poziomie realizacji, na jaki rzadko pozwalają sobie inne produkcje. To ten rodzaj odcinka, do którego chce się wracać jeszcze wielokrotnie – i który za każdym razem będzie się oglądało w absolutnym napięciu i podziwie. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10