Nasz top 10: Najlepsze seriale października 2020 roku

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Kraina Lovecrafta (utrzymana pozycja lidera)

najlepsze seriale 2020

"Kraina Lovecrafta" (Fot. HBO)

Skoro "Kraina Lovecrafta" była naszym zdecydowanym numerem jeden zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu, to czy teraz można się w ogóle było spodziewać czegoś innego? Teoretycznie nie, w praktyce sprawa jest odrobinę mniej oczywista niż poprzednio, a to wszystko z powodu… finału.

Ten, wciąż będąc godziną kapitalnej telewizji, jednocześnie pokazywał nieco słabszą stronę serialu HBO. Chcąc doprowadzić do końca główny wątek, twórcy musieli zrezygnować z tak fantastycznie im wychodzących niezależnych odcinków, by postawić na dość standardowy finisz. A ten nie ustrzegł się słabości, że wspomnę marną próbę uczynienia z Christiny standardowego czarnego charakteru czy brak pożegnania z Ruby.

Mając to wszystko na uwadze, nie można jednak nie zauważyć, że finał miał też dużo mocnych stron. Spotkanie Atticusa z matką, rozśpiewany samochód, Dee i jej shoggoth – nie, tu naprawdę nie ma wielu powodów do narzekań. Co nie zmienia faktu, że gdyby na październik przypadał tylko finał, o zwycięstwo w rankingu byłoby "Krainie Lovecrafta" trudno.

Ale przecież przed nim były jeszcze dwa odcinki, którymi możemy się już tylko zachwycać. Pierwszy, horrorowy, z udziałem niejakich Topsy i Bopsy to z jednej strony kapitalna zabawa niby znanymi motywami, a z drugiej umiejętne wpisanie w nie kwestii rasowych i historycznych (sprawa Emmetta Tilla). Kolejny natomiast związki z historią miał już bezpośrednie, zabierając nas w podróż do Tulsy z 1921 roku, gdzie wprawdzie nietrudno było przewidzieć bieg wydarzeń, ale i tak towarzyszyła temu ogromna dawka emocji.

Wniosek z tego taki, że nawet mając swoje problemy, "Kraina Lovecrafta" rozpycha się łokciami wśród telewizyjnej konkurencji, bez problemu dystansując jej ogromną część. Świeżość, kreatywność, dzika energia – serial Mishy Green miał to wszystko (czasem może aż w nadmiarze) i wypada tylko ściskać mocno kciuki, by na jednym sezonie się nie skończyło. [Mateusz Piesowicz]

Kraina Lovecrafta jest dostępna na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA