Nasz top 10: Najlepsze seriale października 2020 roku

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Grand Army (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Grand Army" (Fot. Netflix)

Jak zauważyła Marta, serial Katie Cappiello, oparty luźno na jej sztuce "Slut: The Play", jeszcze parę lat temu byłyby wydarzeniem. Ale że mieliśmy w ostatnich latach kilka mocnych, odważnych młodzieżowych seriali, to produkcja Netfliksa nie może liczyć, że będzie przełomowa. Równocześnie to na tyle sprawnie i empatycznie nakręcona historia, że zdecydowanie warto dać jej szansę.

A właściwie – sprawnie i empatycznie nakręcone historie, bo mamy ich tu kilka, z tego sporą część naprawdę bardzo dobrych. Wyróżnia się wątek Joey, w dużej mierze dzięki fantastycznej roli Odessy A'zion. Wielowymiarowa opowieść o przemocy seksualnej i o tym, jak zwodniczy może być pozorny postęp w kwestii praw kobiet do wyzwolenia, może sfrustrować i uświadomić, że pewnych sprawach nadal nikomu nie wolno zaufać.

Wyrazistej historii Joey dorównują losy Dominique (rewelacyjna Odley Jean), która ze względu na pochodzenie i sytuację finansową musi pokonać więcej przeszkód niż jej przyjaciele, by móc w ogóle myśleć o zrealizowaniu marzeń. I chociaż inne postacie nie zapadają w pamięć tak jak te dwie zmagające się ze światem dziewczyny, to warto docenić też wątek Jaya. Kilka innych postaci wypada nieco bardziej schematycznych, a Leila potrafi zirytować, ale ogólnie elementy "Grand Army" składają się na mądry i wciągający obrazek.

Mimo sporej gatunkowej konkurencji "Grand Army" imponuje naturalnością, z jaką tworzy obraz wielokulturowej, pełnej napięć nowojorskiej szkoły, w której równolegle do rywalizacji o stopnie i prestiżowe stypendia uczniowie toczą walkę o prawo do bycia sobą, do ukarania winnych, do zniesienia nierówności. A wszystko to poznajemy nie w formie czytanki, ale w ramach angażujących, bardzo dobrze zagranych historii konkretnych młodych ludzi. [Kamila Czaja]

Grand Army jest dostępne na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA