Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2020 roku

"The Crown" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Mroczne materie (powrót na listę)

najlepsze seriale 2020

"Mroczne materie" (Fot. BBC/HBO)

Fantasy na podstawie powieści Philipa Pullmana spodobało nam się przed rokiem, szybko udowadniając, że mamy do czynienia z ekranizacją znacznie lepszą niż filmowa, a teraz, gdy twórcy weszli na terytorium przez filmowców nieodkryte, nasz entuzjazm jeszcze trochę wzrósł. I choć trudno powiedzieć, by trzy listopadowe odcinki "Mrocznych materii" czymś szczególnie zaskoczyły, to w zupełności wystarczyło, by załapać się do zestawienia.

Co zatem dostaliśmy? Przede wszystkim nowy świat w postaci miasta Cittàgazze – scenerii tak zachwycającej, że do tej pory powątpiewamy w słowa twórców, twierdzących, że wybudowali to wszystko w walijskim studiu. Nie, to musi być jakieś włoskie miasteczko, nie ma innej opcji! Wąskie kamienne uliczki spodobały nam się tak bardzo, że wręcz żałowaliśmy, gdy trzeba było je opuścić, ale na szczęście innych atrakcji też nie brakowało.

Tych dostarczała nam tym razem już nie sama Lyra, ale również jej nowy towarzysz Will (Amir Wilson), którego historia coraz wyraźniej łączy nam się z głównym wątkiem. Podobnie, jak coraz bliżej siebie znajdują się dwa główne serialowe światy, między którymi swobodnie przeskakiwaliśmy, a to przyglądając się wojnie wiedźm z Magisterium i knowaniom pani Coulter, a to zgłębiając naturę Pyłu z naukowej strony w "naszym" Oxfordzie. Spory rozstrzał!

"Mroczne materie" całkiem nieźle poradziły sobie jednak z połączeniem tych kawałków w całość, zagęszczając atmosferę, dodając nowe tajemnice do już istniejących i doprawiając to wszystko solidną porcją akcji oraz szczyptą emocji. Czy jest w tej opowieści coś odkrywczego? Raczej nie, ale bawimy się przy niej coraz lepiej, a najlepsze jeszcze przed nami. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA