Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2020 roku

"Normalni ludzie" (Fot. BBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Euforia (powrót na listę)

najlepsze seriale 2020

"Euforia" (Fot. HBO)

"Euforia" miała w grudniu (i w całym 2020 roku) tylko jeden odcinek, ale za to jeden z najlepszych w historii. Nakręcone w pandemicznych warunkach "Trouble Don't Last Always" okazało się wnikliwą podróżą w głąb Rue (Zendaya), przeżywającej to, co ją spotkało ze strony Jules (Hunter Schafer) w finale 1. sezonu. Nie radząc sobie z problemami, dziewczyna dzwoni do swojego opiekuna z NA, Alego (Colman Domingo), z którym następnie odbywa długą rozmowę w knajpce przy naleśnikach.

I choć nic więcej właściwie się nie dzieje, nie da się oderwać wzroku od ekranu, tak fenomenalnie napisana i zagrana jest ta rozmowa. Najprościej rzecz, ujmując Rue jest na krawędzi życia i śmierci, a Alemu przypada zadanie wyciągnięcia jej z tego. Mogło wyjść z tego kazanie albo pogadanka – zwłaszcza że mówimy o dorosłym facecie z mnóstwem problemów wagi ciężkiej i nastolatce – a wyszła bardzo naturalna, szczera, intymna konwersacja, która obojgu w jakiś sposób pomogła.

A jednocześnie to mądra konwersacja, w której jest miejsce na ważne pytania egzystencjalne, erudycyjne popisy Alego, pytanie o rolę Boga w całym tym chaosie, jakim jest nasze życie. Jest też tu miejsce na bardzo trudne wyznania, dużą dawką brutalnej prawdy i słowa, które sprawiają, że pojawia się odrobina nadziei. To świetna sprawa, że ekipa "Euforii" zrobiła odcinki specjalne przy użyciu takich skromnych zasobów. Okazało się, że serial ma bardzo, bardzo dużo do powiedzenia i nie potrzebuje do tego ani fajerwerków, ani kontrowersji. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10