Nasz top 10: Najlepsze seriale stycznia 2021 roku

"Bo to grzech" (Fot. Channel 4)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. Malowanie z Johnem (nowość na liście)

najlepsze seriale 2021

"Malowanie z Johnem" (Fot. HBO)

Uznanie należy się już za fakt, że jest to serial, jakiego wcześniej nie widzieliśmy. HBO też miało problem z zaklasyfikowaniem, stawiając na sugestię, że to trochę medytacyjny poradnik, co mogło zrazić widzów nastawionych sceptycznie do "jakichś new age'ów". Tymczasem w "Malowaniu z Johnem" nie ma żadnego robienia z twórcy serialu wszechwiedzącego guru.

Marta miała okazję zachwycać się całym sezonem, ale dobre wrażenia po dwóch styczniowych odcinkach są w dużej mierze zbieżne z jej recenzją. Trudno się nie zachwycać. Oczywiście pod warunkiem, że kupi się tę konwencję, czyli fakt, że John Lurie po prostu opowiada o swoim życiu, równocześnie malując fantastyczne obrazy o odjechanych tytułach, czasem zagląda do kuchni, żeby pożartować z pracownikami, a czasem pokazuje piękne widoki wokół domu… i to właściwie tyle.

Magia tkwi w szczegółach. Słodko-gorzkie anegdoty z życie Luriego (w pierwszych odsłonach choćby o skutkach włączania gazu, gdy jest się odurzonym chorobą, o wdzięczności wobec rodziców, którzy Johnowi i jego rodzeństwu dali szansę rozwijania pasji, czy o… niemalowaniu szczęśliwych drzew) zostają w pamięci. A wplecione w historie z życia rady, jak ta, żeby codziennie mieć trochę radości (co zilustrowano spuszczaniem opony ze zbocza do lasu), nie rażą patosem.

Oczywiście duża w tym zasługa Luriego, który serial napisał, wyreżyserował, dołożył własną muzykę. Po drodze zniszczył kilka dronów, ale jego dystans do własnej nieudolności tylko dodaje "Malowaniu z Johnem" uroku. Wygląda na to, że warto czekać na odcinki lutowe, w międzyczasie podziwiając na przykład przewrotne "A beautiful idea turned evil". [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA