Czy Crockett Island to prawdziwa wyspa? Gdzie powstawała "Nocna msza" i jak zbudowano plan serialu?

"Nocna msza" (Fot. Netflix)

W serialu "Nocna msza" oglądamy społeczność malutkiej wyspy Crockett Island, gdzie zaczynają dziać się dziwne rzeczy po przybyciu nowego księdza. A gdzie naprawdę powstawał serial?

"Nocna msza" to jeden z tych seriali, które dzieją się w bardzo specyficznym miejscu, będącym niemalże dodatkowym bohaterem. Składająca się z siedmiu odcinków produkcja Mike'a Flanagana ("Nawiedzony dom na wzgórzu") opowiada o małej społeczności – zaledwie 127 osób – mieszkającej na wyspie Crockett Island, gdzie dochodzi do scen jak z horroru niedługo po przybyciu nowego księdza (w tej roli występuje Hamish Linklater). Czy to prawdziwe miejsce?

Nocna msza – gdzie powstawał serial Netfliksa?

Sprawę prześledził serwis Men's Health, a odpowiedzi pewnie już się domyślacie: "Nocna msza" nie powstawała na prawdziwej wyspie. Jak wiele amerykańskich produkcji, serial kręcono w Kanadzie, a dokładniej w Kolumbii Brytyjskiej, w pobliżu Vancouver. Małe miasteczko z drewnianymi domami, sklepem spożywczym i kościółkiem zbudowane zostało od zera w publicznym parku.

nocna msza crockett island gdzie kręcono

"Nocna msza" (Fot. Netflix)

Co więcej, plany kręcenia serialu pokrzyżowała pandemia COVID-19. W marcu 2020 roku wszystko już było gotowe - i na krótko przed planowanym rozpoczęciem zdjęć plan został zamknięty. Mike Flanagan i jego ekipa zmuszeni byli opuścić Kanadę i swoje Crockett Island. Zbudowany plan po prostu zostawiono na kilka miesięcy i na początku nawet nie było wiadomo, czy uda się powrócić.

Powrót nastąpił w sierpniu 2020 roku – ekipa "Nocnej mszy" była pierwszą z amerykańskich ekip filmowych, które rozpoczęły na nowo produkcję w Vancouver, już w nowej rzeczywistości, z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Serial nakręcono w 83 dni i udało się to zrobić bez żadnych przerw.

– Ekipa ściśle współpracowała ze sobą przez wiele miesięcy, nie wiedząc, jak niektórzy ludzie wyglądają poniżej oczu. Kiedy widzieliśmy przez moment, jak ktoś zmienia maskę albo pije wodę w jednej z "zielonych stref", czyli budek z pleksi na obrzeżach planu, byliśmy zdziwieni, widząc swoje twarze – opisywał Flanagan.

nocna msza crockett island gdzie kręcono

"Nocna msza" (Fot. Netflix)

Nocna msza – czy Crockett Island to prawdziwa wyspa?

Crockett Island to miejsce wymyślone od początku do końca – fikcyjne miasteczko, które tylko udaje, że jest na wyspie. W rzeczywistości serial kręcono na lądzie, na ogromnym planie zdjęciowym w Garry Point Park, niedaleko od Vancouver. Również zdjęcia kręcone nad wodą to tak naprawdę wybrzeże Kanady. Nie ma tam żadnej wyspy, która wyglądałaby tak jak Crockett Island, a ujęcia z góry wypakowane są efektami specjalnymi, dzięki czemu mamy wrażenie, że serial powstawał na wyspie.

Ciekawostek dotyczących "Nocnej mszy" jest więcej – jak na przykład cameo Carli Gugino i samego Flanagana. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą recenzją.

Nocna msza jest dostępna na platformie Netflix

REKLAMA