"Squid Game" było odrzucane przez 10 lat jako "nierealistyczne". Co sprawiło, że w końcu się udało?

"Squid Game" (Fot. Netflix)

"Squid Game" jest ogromnym hitem Netfliksa, ale reżyser musiał bardzo długo walczyć, aby móc w końcu zrealizować swój pomysł. Odrzucano go przez 10 lat jako "nierealistyczny".

"Squid Game" jest obecnie nr 1 w 90 krajach na świecie. Jednak sukces tego serialu wcale nie wydawał się oczywisty i reżyser Hwang Dong-hyuk przeszedł bardzo długą drogę od pomysłu do jego realizacji. W krytycznym momencie miał tak duże problemy z pieniędzmi, że musiał nawet sprzedać swój laptop, wart 675 dolarów.

Squid Game – pomysł był odrzucany przez 10 lat

Hwang Dong-hyuk wymyślił całość w 2008 roku, a scenariusz napisał w 2009 roku. Jak donosi "The Wall Street Journal", od tego czasu przez 10 lat jego pomysł był regularnie odrzucany przez kolejne studia telewizyjne jako "nierealistyczny".

Jak bardzo pomysł ten nie podobał się producentom świadczyć może fakt, że Hwang Dong-hyuk w 2011 roku wypuścił swój drugi film "The Crucible" ("Silenced"), który odniósł ogromny sukces w box office. Nie był więc nieznanym reżyserem.

Film opowiadał o skandalu w szkole dla niesłyszących Gwangju Inhwa. Instytucja znajdująca się w Korei Południowej okazała się miejscem z długą tradycją znęcania się nad uczniami. Obraz przyglądał się zarówno samym nadużyciom w szkole, jak i mechanizmom społecznym, które pozwoliły na wieloletnie i bezkarne funkcjonowanie tej placówki. Film pomógł zapoczątkować poważne zmiany w reformach dotyczących wykorzystywania osób nieletnich.

Ale nawet kinowy hit z 2011 roku nie przyspieszył realizacji serialu "Squid Game". W obu przypadkach widać jednak, że reżyser ma bardzo socjologiczne spojrzenie na filmy, które tworzy. Jak podaje ComicBook, właśnie aspekty społeczne sprawiły, że Hwang Dong-hyuk zajął się tworzeniem filmów.

– Zająłem się kręceniem filmów, ponieważ byłem bardzo sfrustrowany tymi wszystkimi nierozwiązalnymi problemami społecznymi. Poprzez filmy możemy zobaczyć, jak zmieniamy się przez [otaczający nas] świat. Nie można zmienić społeczeństwa tylko jednym filmem, ale parząc na reperkusje po premierze tego filmu ["The Crucible"], możemy myśleć o sile filmu w kategoriach pozytywnego wpływu na społeczeństwo – powiedział reżyser.

Squid Game serial pomysł

"Squid Game" (Fot. Netflix)

Squid Game to znak tego, jak zmienił się świat

Hit Netfliksa także przygląda się społecznym mechanizmom, jakie tworzone są przez bezduszny kapitalizm. Społeczny niepokój związany z koniecznością bogacenia się, niepewnością gospodarczą, niepokojem o przyszłość swoją i swoich bliskich jest główną osią napędową całej historii "Squid Game".

"The Wall Street Journal" dodatkowo zauważa, iż świat zmienił się w takim kierunku, że to, co 10 lat temu wydawało się nierealistyczne, teraz jest już całkiem możliwe. Przyznaje to w rozmowie z gazetą (via Uproxx) sam reżyser.

– Świat się zmienił. Wszystko to sprawiło, że ta historia stała się dla ludzi realistyczna w porównaniu z tym, co było dekadę temu – powiedział twórca.

Co więcej, według niego pandemia COVID-19 tylko pogłębiła nierówności i podział na biednych i bogatych. Jak zauważył Hwang, nawet dostęp do szczepionki jest uzależniony od tego, czy mieszkamy w kraju biednym czy bogatym.

Squid Game jest dostępne w serwisie Netflix

REKLAMA