Co zainspirowało twórcę "Squid Game" do stworzenia serialu? Reżyser miał ten pomysł już od 2008 roku

"Squid Game" (Fot. Netflix)

"Squid Game" przez wielu określany jest jako połączenie "Igrzysk śmierci" z dziecięcymi zabawami. Twórca koreańskiego hitu zdradził, co zainspirowało go do stworzenia historii.

"Squid Game" szturmem podbiło Netfliksa, zyskując ogromną popularność. Nie brakuje pytań o 2. sezon, ale twórca przyznaje, że nie jest pewien czy to udźwignie. Hwang Dong-hyuk ("The Fortress") chętnie opowiada jednak o procesie twórczym i zdradza, z czego czerpał inspirację.

Twórca Squid Game zdradza, co go zainspirowało

Jak podaje portal Variety, reżyser momentami jest oskarżany o czerpanie "zbyt dużej" inspiracji z takich hitów jak "Igrzyska śmierci" czy "Battle Royale". Twórca odpiera zarzuty mówiąc, że pomysł na historię po raz pierwszy pojawił się w 2008 roku, tylko że wtedy miał to być film. Nie ukrywa, że wpływ na jego wyobraźnię miały japońskie seriale i komiksy.

– Przyznaję, że przez lata czerpałem ogromną inspirację z japońskich komiksów i animacji. Kiedy zaczynałem, sam byłem w trudnej sytuacji finansowej i spędzałem dużo czasu w kawiarniach, czytając komiksy takie jak "Battle Royale" czy "Liar Game" Zacząłem się zastanawiać, jak bym się czuł, gdybym sam wziął udział w tych grach. Uznałem jednak, że gry te są zbyt skomplikowane i w swojej pracy skupiłem się w zamian na grach dla dzieci – powiedział.

Squid Game twórca inspiracja

"Squid Game" (Fot. Netflix)

W "Squid Game" uczestnicy grają w popularne w Korei gry dla dzieci. Jest jednak haczyk – jeśli przegrywają w grze, tracą życie.

– Chciałem stworzyć poczucie związku między nostalgicznymi grami, w które graliśmy w dzieciństwie, a poczuciem niekończącej się rywalizacji, które odczuwają współcześnie dorośli. Jest pewna ironia w tym, że nasze najpiękniejsze i niewinne wspomnienia zmieniają się w najbardziej przerażającą rzeczywistość – powiedział twórca w wywiadzie dla Soompi.

W rozmowie z Variety Hwang Dong-hyuk dodał z kolei, że "Squid Game" miało być alegorią współczesnego społeczeństwa kapitalistycznego.

– Chciałem napisać historię, która byłaby alegorią bądź bajką o współczesnym społeczeństwie kapitalistycznym – coś, co przedstawia skrajną konkurencję, trochę jak najbardziej ekstremalna rywalizacja w życiu. Ale chciałem wykorzystać postacie, które wszyscy spotkaliśmy w prawdziwym życiu. Jako gra survivalowa to jest rozrywka i ludzki dramat. Pokazana gry są niezwykle proste i łatwe do zrozumienia. To pozwala widzom skupić się na postaciach, zamiast rozpraszać się próbami interpretacji zasad.

Squid Game serial pomysł

"Squid Game" (Fot. Netflix)

"Squid Game" to doskonały przykład na to, że seriale koreańskie zdobywają coraz większą popularność. O sukcesie świadczą również słowa o Teda Sarandosa, jednego z duetu dyrektorów generalnych Netfliksa, który powiedział, że "Squid Game" może za chwilę zostać numerem 1 wśród wszystkich seriali platformy.

Squid Game jest dostępne w serwisie Netflix

REKLAMA